Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2020, 18:23

Najvyšší súd má stále vytýčený termín zasadnutia s Majským, ten je naďalej v Česku

Advokát Jozefa Majského Peter Filip potvrdil svoju účasť. Aký je stav vydávacieho konania, nie je známe, keďže ide o neverejné konanie.

Najvyšší súd má stále vytýčený termín zasadnutia s Majským, ten je naďalej v Česku
Zdroj: TASR/Tomáš Halász

Najvyšší súd má stále na stredu vytýčený termín pojednávania s podnikateľom Jozefom M. v kauze podvodu na nebankové subjekty BMG Invest a Horizont Slovakia. Vyplýva to z rozpisu činnosti NS SR.

S Majským, ktorého zadržala 17. júna polícia v nemocnici v Šumperku na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, sa uskutočňuje v Českej republike predbežné vyšetrovanie zo strany Krajského štátneho zastupiteľstva v Ostrave. Jozef M. teda na zasadnutí NS SR v stredu prítomný nebude.

​Jeho advokát Peter Filip však potvrdil svoju účasť. Aký je stav vydávacieho konania, nie je známe, keďže ide o neverejné konanie.

Krajský súd v Ostrave 20. júna nezobral Majského do predbežnej väzby, keďže nezistil dôvody väzby, ktorú navrhovalo Krajské štátne zastupiteľstvo v Ostrave.

Pôvodná predsedníčka senátu NS SR Gabriela Šimonová vylúčila Majského v marci 2018 pre zlý zdravotný stav na samostatné konanie.

V ten istý deň senát odsúdil ďalších dvoch spoluobžalovaných v kauze podvodu na BMG Invest a Horizont Slovakia na právoplatné tresty odňatia slobody.

Dávida Brtvu na deväť rokov a Patrika Pachingera na sedem rokov. Brtva je už podmienečne prepustený na slobodu. Súd trestné stíhanie Majského prerušil v marci 2019 pre ťažkú chorobu.

Trojicu v minulosti už dva razy neprávoplatne odsúdil v kauze podvodu voči nebankovým subjektom Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta od minulého roku podal na NS SR dovedna tri návrhy na pokračovanie prerušeného trestného stíhania voči Majskému. Posledný, tretí doručil na NS SR v polovici mája.

Najvyšší súd zareagoval tým, že vydal príkaz na zatknutie a európsky zatýkací rozkaz, aby zabezpečil účasť obžalovaného na vytýčenom zasadnutí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.