Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2020, 00:00

Viac spotreby? Chcem pridať rodinám

Plánujeme urobiť jednotnú štátnu dávku v odkázanosti, ktorá pôjde za človekom, nie za inštitúciou, povedala pre HN štátna tajomníčka rezortu práce Soňa Gaborčáková.

Viac spotreby? Chcem pridať rodinám
Zdroj: TASR/AP

Počas krízy boli najohrozenejšou skupinou seniori v domoch sociálnych služieb. Čo sa tam pokazilo?

Hneď ako som prišla na ministerstvo, vedela som, že tieto zariadenia budú problém. Opatrovateľka totiž nevie rozoznávať symptómy COVID-19 od nejakej bežnej nádchy.

My ich potom súdime, ale zabudli sme na to, že systém zlyháva. Ak by bola od začiatku prepojená sociálna a zdravotná starostlivosť, tak by sa okamžite v čase pandémie lokalizoval zdravotný personál, ktorý by vedel rozpoznávať symptómy. Vedela som, že systém zabezpečenia sociálnych služieb môže zlyhať, preto bol plán plošné testovanie, aby sa vedelo, kde sú epicentrá. Plošné testovanie som dohovárala na ministerstve zdravotníctva, čo sa nám nakoniec podarilo uskutočniť. Výsledkom je, že sme na Slovensku situáciu zvládli mimoriadne úspešne v porovnaní s inými krajinami. Pezinok bol jeden z mála krízových prípadov. Spomedzi európskych krajín máme najnižší počet úmrtí v zariadeniach sociálnych služieb na milión obyvateľov, iba približne 3,4 úmrtia. Je to napokon aj zásluhou desaťtisícov tamojších zamestnancov, ktorí robili maximum.
Čo bolo potom?
Núdzový stav bol vyhlásený len pre nemocnice, a nie pre tieto zariadenia. Ja som nastúpila v pondelok a v piatok už bol vyhlásený núdzový stav aj pre nich. Mali sme tak viac právomoci ich chrániť. Uzatvorili sme ich a minimalizovali sme šírenie nákazy. A ak sa vírus niekde objavil, tak sme už vďaka núdzovému stavu mohli zadarmo distribuovať ochranné pomôcky do zariadení v hodnote viac ako päť miliónov eur. Bol to prvý krok, ktorý sme museli urobiť, aby nám neubúdali ešte aj pracovníci, ktorí sa bez ochrany mohli nakaziť. Boli sme však veľmi prekvapení, že v štátnych hmotných rezervách pomôcky neboli. A ak aj boli, tak nie také, aké sme potrebovali. Nakoniec sme zvládli distribúciu cez vyššie územné celky. Aj okresné úrady boli málo flexibilné, tvárili sa ako mŕtvi chrobáci. V rámci núdzového stavu sme teda prijali uznesenie a nariadili sme im, aby túto povinnosť na seba vzali.
Sú teraz už tieto zariadenia priprav

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.