Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.06.2020, 09:42 Aktualizované dňa 27.06.2020 o 12:25

Kollár nechce odísť ani po výzve Za ľudí. Matovič pripustil, že prácu ukradol

Túto tému chcú otvoriť na pondelkovej koaličnej rade.

Kollár nechce odísť ani po výzve Za ľudí. Matovič pripustil, že prácu ukradol
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Najmenšia koaličná strana Za ľudí nie je spokojná s tým, ako Boris Kollár vyriešil kauzu okolo jeho diplomovej práce.

Strana trvá na tom, aby Kollár skončil v čele parlamentu. "Predsedníctvo strany Za ľudí trvá na tom, aby pán Kollár vyvodil osobnú zodpovednosť a odstúpil z postu predsedu Národnej rady," povedal na brífingu podpredseda strany Juraj Šeliga.

Túto tému chcú otvoriť na pondelkovej koaličnej rade. Rovnako chcú čo najrýchlejšie vyriešiť zákonnú úpravu, ktorá by dovoľovala odoberať akademické tituly.

Šeliga vylučuje, že by strana chcela rozbíjať koalíciu. "Keď je niečo problém, tak sa nebudeme tváriť, že to problém nie je," dodal.

Podľa Šeligu ide o postoj predsedníctva strany, ktoré o situácii včera rokovalo. "Zúčastnila sa ho drvivá väčšina predsedníctva, vrátane Andreja Kisku. To, kde je Veronika Remišová sa treba pýtať jej," odpovedal Šeliga na otázky novinárov. Podpredsedníčka strany a vlády sa dnešného brífingu nezúčastnila, chýbala aj v piatok na predsedníctve.

Skončiť nechce

Podpredseda parlamentu ocenil, že sa Kollár v sobotu ráno na sociálnej sieti ospravedlnil. "Každému, komu som v mojej komunikácii k téme diplomová práca za posledné tri dni vedome či nevedome ublížil, či som sa ho dotkol alebo urazil sa ospravedlňujem a píšem to s pokorou," uviedol na sociálnej sieti Kollár.

Šéf parlamentu v reakcii na vyjadrenia Za ľudí povedal, že sa odstúpiť nechystá. "Ja nemám prečo odstupovať. Ja som získal magisterské štúdium lege artis. Ak sa to niekomu nepáči treba zmeniť zákon," povedal pre SME. Skončiť sa nechystá, ani ak ho k tomu vyzve koaličná rada.

Sloboda a Solidarita zaujme stanovisko po tom, ako si argumentáciu Borisa Kollára vypočuje poslanecký klub, na ktorý má prísť svoju diplomovku vysvetľovať. 

Kollár podvádzal

Podobne sa zrejme zachová aj OĽaNO, povedal premiér Igor Matovič v Sobotných dialógoch. K téme dodal, že ho mrzí, že sa Kollár v piatok nechcel ospravedlniť. 

Premiér si zároveň myslí, že Kollár spravil chybu. "Áno, odkopírovať prácu od školiteľa bez uvedenia zdrojov, je zlodejina," povedal Matovič. Dodal však, že je to podľa neho v prvom rade chyba školiteľa a systému, ktorý umožnil, aby taká práce prešla.

Matovič opakuje, že by sa mal zmeniť zákon tak, aby už podobné práce prechádzali. Podľa premiéra ide o úplne iný prípad ako plagiát Andreja Danka. "V tomto prípade je štvrtina od školiteľa," povedal. "Ako je možné, že niečo také dovolil? To by mal byť objekt nášho záujmu," tvrdí Matovič o Kollárovom školiteľovi. 

Matovič dodal, že on chcel, aby sa Kollár ospravedlnil a titul nepoužíval, čo sa stalo. 

Kollár kopíroval

Kollár už niekoľko dní čelí podozreniu z plagiátorstva. Kritizuje ho opozícia, niektorí koaliční kolegovia hovoria o vyvodení zodpovednosti. O kauze sa rozprával aj s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO), ktorý ho nevyzýval na odstúpenie.

Šéf exekutívy povedal, že je pre neho prioritou fungovanie súčasnej vlády. Kollár trvá na tom, že svoj magisterský titul získal v súlade so zákonom, ale keďže nechce dávať zámienku na útoky, v politike ho ďalej nemieni používať.

Podľa medializovaných informácií mal šéf parlamentu vo svojej záverečnej práci skopírovať niekoľko strán z publikácie svojho školiteľa, pod ktorého vedením diplomovku písal. Titul Kollárovi podľa súčasného zákona nemožno odobrať, čo potvrdil aj minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Ten chce preto do budúcna meniť zákon.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.