Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2020, 18:59

Matovič diskutoval s Kollárom dve hodiny. Šéf parlamentu chystá zásadné vyhlásenie

Premiér Igor Matovič tvrdí, že debata s Borisom Kollárom nebola márna.

Matovič diskutoval s Kollárom dve hodiny. Šéf parlamentu chystá zásadné vyhlásenie
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Premiér Igor Matovič včera dve hodiny diskutoval so šéfom parlamentu Borisom Kollárom. Uviedol to na sociálnej sieti. 

"Bola to veľmi otvorená debata, a nebola márna," napísal dnes podvečer predseda vlády.

​Pár minút po jeho statuse pozval Kollár médiá na brífing, ktorého témou je Zásadne vyhlásenie k medializovanej diplomovej práci.

Vyhlásenie bude zajtra ráno o 8:00. Prinesieme ho naživo v HNtelevízii.

Matovič berie kauzu ako kopanec vláde

Premiér sa včera vyjadril, že nebude trvať na tom, aby šéf parlamentu odstúpil kvôli kauze okolo jeho diplomovej práce. Je podľa neho dostatočne svojprávny, aby vyvodil zodpovednosť v celej situácii.

Premiér svoj postup zdôvodnil tým, že nechce ohroziť pád vlády a návrat "mafie" do čela štátu.

Priznal zároveň, že kauzu berie ako "kopanec do zadku celej vlády". Podľa neho však dokumentuje to, aké dôležité je urobiť kvalitatívnu reštrukturalizáciu vysokého školstva.

"Tým myslím, že zrušíme bez hanby polovicu vysokých škôl, umelo vytvorené školy v Skalici, Sládkovičove a podobné bludy, ktoré deformujú systém," zdôraznil Matovič.

Kollár sa bránil zhodou 24,45 percenta

Mimoparlamentná strana Spolu v utorok Kollára obvinila, že jeho diplomová práca, ktorú v roku 2015 obhájil na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici, je plagiátom.

Predseda Spolu Juraj Hipš spresnil, že v Kollárovej práci s názvom "Zmena klímy a bioklimatický potenciál cestovného ruchu v oblasti Kysúc" predseda parlamentu kopíroval bez priznania zdroja aj z publikácie jeho školiteľa docenta Jozefa Minďaša, ktorý je rektorom skalickej vysokej školy.

Kollár v reakcii priznal, že si zľahčil písanie práce. "Nie je to pekné, priznávam to. Ale neznamená to, že som nemal prejsť k obhajobe práce," povedal Kollár. Bránil sa, že jeho zhoda s inými prácami je 24,45 percenta. "Interné smernice hovoria bežne, že do 30 percent je to bežná prax, že sa uznáva," poznamenal Kollár.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.