Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2020, 10:33

Kmotrík odmieta informácie o skalickej škole: Nie je moja. A ani nikdy nebola

V Skalici obhajovali svoje práce šéf parlamentu Boris Kollár aj poslankyňa Sme rodina Petra Krištúfková.

Kmotrík odmieta informácie o skalickej škole: Nie je moja. A ani nikdy nebola
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

V súvislosti s kauzou diplomovej práce šéfa parlamentu Borisa Kollára sa v médiách spomínalo aj meno podnikateľa Ivana Kmotríka, ktorý bol spájaný so Stredoeurópskou vysokou školou v Skalici.

Práve v Skalici obhajovali svoje práce Kollár aj poslankyňa Sme rodina Petra Krištúfková. Tí sú obviňovaní z plagiátorstva. 

"Nie je to moja škola"

Majiteľ skupiny Grafobal Group dôrazne odmieta informácie, že mu skalická škola patrí. Prepojenia školy s jeho menom označil za nepravdivé a zavádzajúce.

Tvrdí, že od roku 2008 do roku 2016 sedel v Správnej rade školy a podporoval ju v rámci regionálnych aktivít spolu s mestom a ďalšími subjektmi zo Záhoria.

Grafobal je skalická firma a bolo pre nás prirodzené, že sme túto školu v rámci našich možností podporili. Ale nikdy sme ku nej nemali žiadny vlastnícky vzťah. Od 25.mája 2016 navyše v Správnej rade školy ani nie som. Nie je to teda „moja“ škola. A ani nikdy nebola“, vyhlásil Kmotrík.

Obvinenia z plagiátorstva

Stredoeurópska vysoká škola sa dostala do povedomia verejnosti tento týždeň. Strana Spolu obvinila Kollára, že jeho diplomová práca, ktorú v Skalici obhájil v roku 2015, je plagiátom.

Predseda Spolu Juraj Hipš spresnil, že v Kollárovej práci s názvom "Zmena klímy a bioklimatický potenciál cestovného ruchu v oblasti Kysúc" predseda parlamentu kopíroval bez priznania zdroja aj z publikácie jeho školiteľa docenta Jozefa Minďaša, ktorý je rektorom skalickej vysokej školy.

​Kollár v reakcii priznal, že si zľahčil písanie práce. "Nie je to pekné, priznávam to. Ale neznamená to, že som nemal prejsť k obhajobe práce," povedal Kollár. Bránil sa, že jeho zhoda s inými prácami je 24,45 percenta. "Interné smernice hovoria bežne, že do 30 percent je to bežná prax, že sa uznáva," poznamenal Kollár.

Bývalý šéf Spolu Miroslav Beblavý označil za plagiát aj bakalársku prácu Kollárovej poslankyne Petry Krištúfkovej, ktorá prácu rovnako obhajovala na škole v Skalici. 

Premiér hovorí o rušení škôl

​Na obvinenia z plagiátorstva šéfa parlamentu reagoval v stredu aj premiér Igor Matovič, ktorý povedal, že Kollára nebude vyzývať na odstúpenie.

Podľa neho však celá kauza dokumentuje to, aké dôležité je urobiť kvalitatívnu reštrukturalizáciu vysokého školstva.

Hovoril o zrušení "umelo vytvorených škôl", medzi ktoré zaradil aj tú skalickú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.