Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.06.2020, 17:12

Akcia Búrka má pokračovanie, dvoch obvinených prepustili

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry zadržali 11. marca 13 sudcov.

Zásah NAKA
Zdroj: TASR

Najvyšší súd v stredu prepustil z väzby na slobodu advokáta Miroslava Mojtu a exsudcu Eugena Palášthyho, oboch zadržaných v rámci marcovej policajnej akcie Búrka, informovala Alexandra Važanová z referátu komunikácie s verejnosťou.

"NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí na podklade sťažnosti obvineného Eugena P. zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu v časti týkajúcej sa tohto obvineného a prepustil ho z väzby na slobodu. Senát zároveň zamietol sťažnosť prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR podanú proti prepusteniu obvineného Miroslava M., čím sa rozhodnutie o jeho prepustení z väzby na slobodu stalo právoplatným," povedala Važanová.

Podľa názoru Najvyššieho súdu jediný spoločný dôvod väzby, spočívajúci v tom, že by obvinení mohli pôsobiť na osoby dôležité v trestnom konaní, alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie, u oboch obvinených v tomto štádiu konania pominul

"Senát NS SR sa zároveň stotožnil so záverom ŠTS o tom, že dôvod tzv. preventívnej väzby u obvineného Miroslava M. taktiež nie je daný. Na záver je potrebné zdôrazniť, že senát NS SR nerozhodoval o vine, resp. nevine, ale len o väzbe obvinených," dodala Važanová.

ŠTS, pracovisko Banská Bystrica 4. júna zamietol žiadosť obvineného Palášthyho o prepustenie z väzby na slobodu.

​Väzbu obvineného nenahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Obvineného Mojtu sudca naopak prepustil na slobodu, nakoľko dôvody jeho väzby zanikli.

Voči rozhodnutiu ŠTS v prípade Palášthyho podal jeho obhajca Peter Vačok sťažnosť. V prípade Mojtu podala sťažnosť prokurátorka ÚŠP.

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali 11. marca 13 sudcov. Obvinenia padli z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti.

Medzi zadržanými boli okrem 13 sudcov napríklad aj bývalá sudkyňa, správkyňa konkurznej podstaty, advokátka a dve civilné osoby. Akciu vykonávala skupina Hmla, ktorá vyšetruje sudcov z Threemy Mariana Kočnera.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.