Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.06.2020, 15:51

Ústavný súd prijal návrh Čaputovej, preskúma zavedenie 13. dôchodku

V podaní na Ústavný súd prezidentka nenamietala obsah napadnutého zákona, ale legislatívny proces, v ktorom bol prijatý.

Ústavný súd prijal návrh Čaputovej, preskúma zavedenie 13. dôchodku
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ústavný súd preskúma ústavnosť novely zákona o sociálnom poistení, ktorá na Slovensku zaviedla 13. dôchodok.

Na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna Ústavný súd rozhodol, že návrh prezidentky Zuzany Čaputovej v tejto veci "prijíma na ďalšie konanie v celom rozsahu". Informoval o tom predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan.

​V podaní na Ústavný súd prezidentka nenamietala obsah napadnutého zákona, ale legislatívny proces, v ktorom bol prijatý.

Podľa Čaputovej išlo o "hrubé a bezprecedentné zneužitie inštitútu skráteného legislatívneho konania, ktoré nemá obdobu v doterajšej legislatívnej histórii Slovenskej republiky".

Zmenu zákona schválila Národná rada v skrátenom legislatívnom konaní, štyri dni pred parlamentnými voľbami v čase vrcholiacej volebnej kampane.

"Napadnutý zákon je výsledkom svojvoľného postupu zákonodarcu, ktorý uskutočnením skráteného legislatívneho konania bez splnenia zákonných podmienok pre jeho uskutočnenie závažne porušil ústavné princípy demokratického a právneho štátu, legality, zákazu svojvôle a ochrany slobodnej súťaže politických síl v demokratickej spoločnosti a z nich vyplývajúce ústavné práva parlamentnej opozície," uviedla hlava štátu v podaní.

Za prijatie novely zákona o sociálnom poistení 25. februára tohto roku hlasoval klub Smeru-SD, SNS, ĽSNS aj poslanci hnutia Sme rodina. Na hlasovaní sa neprezentovala väčšina vtedajšej opozície.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.