Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.06.2020, 12:49 Aktualizované dňa 24.06.2020 o 13:00

Kauza Kollárovej diplomovky: Za ľudí mu adresuje ultimátum

Koaličná strana Za ľudí vyzýva predsedu parlamentu, aby v krátkom čase dôveryhodne vyvrátil podozrenia.

Ak predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár nevyjasní podozrenia z plagiátorstva, strana Za ľudí bude trvať na vyvodení politickej zodpovednosti. Koaličná strana to tvrdí v tlačovej správe.

"Strana Za ľudí nikdy nebude takéto konanie tolerovať. Tak, ako v prípade rigoróznej práce bývalého predsedu NR SR Andreja Danka, tak aj v prípade diplomovej práce Borisa Kollára, ak sa v krátkom čase nepodarí predsedovi Národnej rady dôveryhodne vysvetliť, ako je možné, že veľká časť jeho práce je odkopírovaná z iných prác, bude trvať na vyvodení politickej zodpovednosti," stojí v stanovisku strany Za ľudí.

​Strana tiež vyzýva ministra školstva Branislava Gröhlinga, aby pripravil kroky, ktoré by takýmto prípadom predchádzali a riešili aj ich dôsledky vrátane možnosti odobrať titul.

Mimoparlamentná strana Spolu včera Kollára obvinila, že jeho diplomová práca, ktorú v roku 2015 obhájil na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici, je plagiátom. 

"Zistili sme, že aj nový predseda parlamentu Boris Kollár je plagiátor ako jeho predchodca Andrej Danko. Viac ako polovica jeho diplomovej práce je od slova do slova ukradnutá z iných zdrojov," tvrdí strana Spolu. 

Predseda Spolu Juraj Hipš spresnil, že v Kollárovej práci s názvom "Zmena klímy a bioklimatický potenciál cestovného ruchu v oblasti Kysúc" predseda parlamentu kopíroval bez priznania zdroja aj z publikácie jeho školiteľa docenta Jozefa Minďaša, ktorý je rektorom skalickej vysokej školy.

Kollár v reakcii priznal, že si zľahčil písanie práce. "Nie je to pekné, priznávam to. Ale neznamená to, že som nemal prejsť k obhajobe práce," povedal Kollár. Bránil sa, že jeho zhoda s inými prácami je 24,45 percenta. "Interné smernice hovoria bežne, že do 30 percent je to bežná prax, že sa uznáva," poznamenal Kollár.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.