Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2020, 14:49 Aktualizované dňa 23.06.2020 o 17:52

Fico vyzval Pellegriniho, aby odišiel z vedenia parlamentu. Už má za neho aj náhradu

Fico uviedol, že sa na tom zhodli na utorkovom stretnutí predsedníctva i poslaneckého klubu strany.

Fico vyzval Pellegriniho, aby odišiel z vedenia parlamentu. Už má za neho aj náhradu
Zdroj: Dano Veselský

Predseda Smeru-SD Robert Fico vyzval Petra Pellegriniho, aby sa vzdal funkcie podpredsedu Národnej rady (NR) SR. Smer-SD mieni na post navrhnúť Juraja Blanára.

Fico o Pellegriniho odchode:

Fico bude kandidovať

Pellegriniho a jeho kolegov, ktorí oznámili odchod zo strany, vyzval, aby si vyrovnali členstvo v Smere-SD. Fico uviedol, že sa na tom zhodli na utorkovom stretnutí predsedníctva i poslaneckého klubu strany. Rovnako vyzvali predsedov parlamentných výborov, aby sa vzdali funkcií.

Fico zároveň pred novinármi potvrdil, že bude opätovne kandidovať na post predsedu Smeru-SD.

"Prijali sme výzvu, spoločne, že tí páni a dámy, korí odišli zo Smeru-SD, si musia urýchlene vysporiadať členstvo v strane Smer-SD, lebo vyzerajú trápne a smiešne," poznamenal Fico s tým, že je dôležité urobiť ďalšie poriadky v strane. Zdôraznil, že túto výzvu myslia vážne.

V budúcom týždni sa podľa Fica stretne predsedníctvo strany. Majú na ňom odvolať všetkých členov okresných organizácií, ktorí nemajú záujem spolupracovať so Smerom-SD. Následne chcú vymenovať nových okresných i krajských predsedov tam, kde chýbajú.

"Keď budeme mať tieto štruktúry pod kontrolou, potom pristúpime k zvolaniu mimoriadneho snemu," dodal s tým, že tak urobia po doplnení straníckych štruktúr. Riešiť by sa na ňom mala podľa jeho slov aj otázka generálneho manažéra a nových podpredsedov strany. Fico chce podľa svojich slov úplne nových, mladých podpredsedov, no mali by medzi nich patriť aj osvedčené tváre.

Výzva Pellegrinimu

Pellegrini dostal podľa Fica funkciu podpredsedu parlamentu vďaka Smeru-SD. Čo najrýchlejšie by mali odídenci opustiť aj funkcie šéfov parlamentných výborov. Na post predsedu výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby navrhne Smer-SD Mariána Saloňa, nahradiť má Erika Tomáša.

Na poste predsedu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií by mal Richarda Rašiho nahradiť Boris Susko. A za šéfa výboru na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu navrhnú namiesto Petra Žigu poslanca Martina Nemkyho.

Fico bude podľa svojich slov veľmi rád spolupracovať aj so súčasným straníckym podpredsedom Robertom Kaliňákom či členom predsedníctva Martinom Glváčom. "Keď budú mať záujem spolupracovať so stranou Smer-SD, ja viem, že obaja tento záujem majú, ja budem veľmi rád s nimi spolupracovať," reagoval na otázky novinárov.

Fico dodal, že do budúcna budú mať aj ambíciu vytvoriť tieňový vládny kabinet. "Bude monitorovať sektorovo všetky jednotlivé rezorty, tém je veľmi veľa," priblížil. Vedenie strany podľa jeho slov hovorilo aj o budúcnosti svojej politiky. Stranícky snem by mohli zvolať pomerne rýchlo.

"Čím skôr to urobíme, tak tým rýchlejšie budeme pripravení na ďalšiu prácu v role silnej opozičnej strany," uviedol. V súvislosti so svojou opätovnou kandidatúrou na post predsedu Smeru-SD podotkol, že má aj teraz zodpovednosť pripraviť stranu na ďalšie parlamentné voľby. "Chcem stranu previesť týmto ťažkým obdobím," povedal Fico.

Reakcia Pellegriniho

"Ukončenie členstva s strane si každý rieši na svojej okresnej organizácií individuálne. Zároveň všetci príslušní poslanci avizovali, že sú pripravení vysporiadať sa so svojimi funkciami na základe reálnych pomerov na septembrovej schôdzi parlamentu," píše sa v reakcii Pellegriniho, ktorú zaslala jeho hovorkyňa Patrícia Macíková.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.