Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2020, 14:18

Jedna z najlepších fakúlt na Slovensku sa rozpadá. "FIITKU" opúšťa väčšina profesorov a docentov

Odchod zamestnancov je vyvrcholením konfliktu, ktorý sa ťahá už rok.

Jedna z najlepších fakúlt na Slovensku sa rozpadá. "FIITKU" opúšťa väčšina profesorov a docentov
Zdroj: Archív HN

Jedna z najlepších fakúlt na Slovensku, Fakulta informatiky a informačných technológií na STU, sa rozpadá. Svoj odchod oznámila v otvorenom liste študentom väčšina akademických zamestnancov.

Medzi nimi sú aj dve tretiny profesorov, docentov či garantov študijných odborov. Ide tak o vyvrcholenie sporu, ktorý sa ťahá už rok. 

"Celý rok sme hľadali východisko vrátane zvažovania prijateľných kompromisov, ďalej už však nemôžeme. Nevieme ďalej fungovať na fakulte v súčasných podmienkach tak, aby sme si zachovali svoju morálnu integritu," vysvetľujú zamestnanci svoje rozhodnutie. 

Spor na najžiadanejšej slovenskej fakulte začal v júni minulého roka voľbou dekana. Senát zvolil za dekana fakulty Ivana Kotuliaka aj napriek tomu, že väčšina zamestnancov podporovala jeho súperku dovtedajšiu dekanku Máriu Bielikovú.

Následne sa senát rozpadol a nový dekan tak nemá kontrolný orgán a spravil aj ďalšie kroky, ktoré boli kritizované. 

"Sme presvedčení o tom, že akcie nového dekana a jeho snaha o prevzatie moci, obzvlášť jej forma, nemajú na fakulte a univerzite čo robiť,“ popísali v otvorenom liste rozhorčení zamestnanci. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.