Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2020, 10:55 Aktualizované dňa 21.06.2020 o 12:00

Matovič: To, čo sme našli na Úrade vlády, je katastrofa. Oni vo veľkom s bagrom rozkrádali

Premiér Igor Matovič hovorí, že situácia na Úrade vlády bola horšia, ako očakával.

Matovič: To, čo sme našli na Úrade vlády, je katastrofa. Oni vo veľkom s bagrom rozkrádali
Zdroj: Reuters

Premiér Igor Matovič chce nechať hodnotenie svojich prvých sto dní v úrade na ľudí.

V súvislosti s plnením predvolebných sľubov predpokladá, že na jeseň by mohli predložiť aj návrh na zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov. Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

"Prvých sto dní sa novej vláde dáva na to, aby sa rozbehla, nekritizuje sa," poznamenal Matovič s tým, že v úvode vládnutia sa musel kabinet vyrovnať s pandémiou.

V tejto súvislosti poznamenal, že v počte úmrtí aj zvládaní situácie po zdravotnej stránke je Slovensko jednotkou vo svete.

Premiér chce napĺňať otázky z ankety

Matovič dodal, že je rád, že sa OĽaNO podarilo splniť sľub spred volieb a implementovať otázky z predvolebnej ankety do koaličnej zmluvy. Deklaroval, že ich postupne budú napĺňať.

Jedným z predvolebných sľubov jeho hnutia bolo zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov. Podotkol, že názory na zákon sú rôzne. Niektorí podľa neho hovoria aj o tom, že by sa ľudia po jeho zavedení mohli báť ísť do politiky. "Diskutujeme. Predpokladáme, že na jeseň predložíme riešenie," povedal premiér.

Situácia bola horšia, ako očakával

Premiér sa vyjadril aj k výzve ministra financií Eduarda Hegera, aby ministerstvá šetrili. Tvrdí, že šetriť sa bude aj na Úrade vlády. 

"Vedúci Úradu vlády ide a seká to tam zmluvu za zmluvou. To, čo stálo 20-tisíc, takto luskne prstom a stojí to 5-tisíc. Veď tam boli zlodeji, Fico, Pellegrini, im to bolo úplne jedno. Jednoducho oni tam dali svojich ľudí. Vymyslené faktúry, vymyslené zmluvy, trikrát predražené. Nebojte sa, príde čas všetko to zverejníme," hovorí. 

Matovič tvrdí, že situácia po jeho príchode na Úrad vlády bola horšia, ako očakával. "To sú haldy. Oni vo veľkom s bagrom rozkrádali. To, čo vidím, ti čísla a zmluvy, to je katastrofa," dodal.

Pri výmene prednostov poukazuje na koaličnú zmluvu

V súvislosti s obsadzovaním pozícií prednostov okresných úradov hnutím OĽaNO opätovne zdôraznil, že tieto spadajú pod rezort vnútra, teda je OĽaNO za ne zodpovedné. Poukázal aj na koaličnú zmluvu, ktorá hovorí, že každý rezort je zodpovedný za všetky organizácie, ktoré pod neho spadajú.

Na adresu legislatívnej iniciatívy poslankyne Anny Záborskej v súvislosti so zmenou interrupčného zákona uviedol, že je to kultivovaná zmena. Zdôraznil, že návrh má pomôcť tehotným matkám.

Dohoda na zatvorení obchodov počas nedele v koalícii podľa jeho slov zatiaľ nie je. Pripustil, že existuje možnosť, ako návrh presadiť aj bez dohody v koalícii. Zdôraznil však, že počas pandémie boli obchody zatvorené pre dezinfekciu, a nie z náboženských či podobných dôvodov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.