Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2020, 11:25 Aktualizované dňa 19.06.2020 o 12:37

Záborská predstavila novelu o interrupciách. Bude najväčším pro-life krokom za 30 rokov, tvrdí Vašečka

Návrh obsahuje dlhšiu lehotu na premyslenie či ponuku núdzového ubytovania.

Záborská predstavila novelu o interrupciách. Bude najväčším pro-life krokom za 30 rokov, tvrdí Vašečka
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Koaličné hnutie OĽaNO podá návrh zákona, ktorého cieľom má byť vytvorenie podporných opatrení pre ženy, ktoré zvažujú umelé ukončenie tehotenstva. 

Poslankyňa Anna Záborská deklarovala, že novela nestojí na zákaze či sprísňovaní termínu na podstúpenie interrupcie. 

"V našom návrhu nehovoríme o zákaze či radikálnom obmedzení prístupu k ukončeniu tehotenstva, no o pomoci ženám, ak stoja pred rozhodnutím podstúpiť interrupciu primárne zo sociálnych a ekonomických dôvodov," uviedla Záborská s tým, že novela neposunie Slovensko liberálnym ani konzervatívnym smerom, ale smerom sociálnym a prorodinným.

Tvrdí, že právna úprava má ponúknuť pomoc ženám tak, aby sociálny a ekonomický stav ženy či jej rodiny nebol dôvodom interrupcie.

Poslanec Richard Vašečka hovorí, že novela zákona bude najväčším pro-life krokom za 30 rokov.

Predĺženie lehoty aj zvýšenie príspevku

Záborská priblížila, že novela by mala napríklad predĺžiť lehotu na premyslenie si interrupcie pre ženu, jej partnera či rodinu zo 48 na 96 hodín.

Zvýšiť navrhujú poslanci aj príspevok po narodení dieťaťa so zdravotným postihnutím. Rovnako by mala príspevky žena dostávať už počas tehotenstva, nie až po pôrode.

Pri príspevkoch navrhujú tiež upustiť od pravidla dožitia sa dieťaťa aspoň 28 dní. Rovnako by sa malo úpravou riešiť aj núdzové bývanie pre ženy.

Pomoc slobodným matkám aj študentkám

Poslankyňa za OĽaNO Lucia Drábiková doplnila, že novela má pomôcť napríklad aj slobodným matkám a študentkám, ktoré potrebujú pomoc. Upravovať má podmienky utajovaného pôrodu.

Tieto ženy by mali podľa jej slov dostať komplexnú ponuku možností na ich zabezpečenie, aby sa dokázali komplexne rozhodnúť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.