Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2020, 10:30 Aktualizované dňa 19.06.2020 o 12:51

Je to obyčajná zrada, reagoval Fico na odchod poslancov. Chystá veľké zmeny vo vedení Smeru

Šéf Smeru Robert Fico oznámil, že plánuje totálnu rekonštrukciu strany.

Šéf Smeru Robert Fico
Zdroj: TASR/D. Veselský

Šéf Smeru Robert Fico označil odchod skupiny Petra Pellegriniho zo strany za obyčajnú zradu. Povedal to na brífingu, ktorý zvolal k aktuálnej politickej situácii v strane.

"Národ má vždy rád zradu, ale nenávidí zradcov. Pre mňa je to obyčajná zrada a tým to celé končí," povedal Fico.

"Je to zrada"

Dodal, že v najbližšej dobe dôjde k zasadnutiu orgánov rozhodujúcich o ďalšej budúcnosti Smeru-SD. "Som pripravený na zmenu môjho postavenia aj akýsi model správania sa. Moja predstava je totálna rekonštrukcia strany Smer," doplnil Fico. 

Nevyjadril sa jednoznačne, či je ochotný odstúpiť z postu predsedu, povedal však, že "nemá záujem utekať v tejto situácii". "Chcem ponúknuť nový model riadenia strany. Bol už ponúknutý, no nebol prijatý," vyhlásil.

Dodal, že s ponukou na vstup do vedenia strany sa chystá osloviť viacerých tridsiatnikov. Chce tiež tvoriť tieňový kabinet. "Smer je stále silná partia, ktorá bude fungovať ďalej," dodal.

Výzva pre odídencov

Fico zároveň príslušných poslancov vyzval, aby sa vzdali funkcií predsedov parlamentných výborov a Pellegrini postu podpredsedu národnej rady. "Ak to neurobia sami, budeme musieť o to požiadať štandardným procesným postupom," dodal.

Zdôraznil, že on nemá záujem nahradiť Pellegriniho na poste podpredsedu Národnej rady SR. Podľa Fica členovia Smeru berú veľmi negatívne rozhodnutie, a najmä spôsob, akým sa 11 poslanci rozhodli odísť.

Pellegriniho skupinu označil za zradcov, pripomenul, že práve prostredníctvom strany si budovali svoju politickú kariéru a gesto ich odchodu bolo voči strane neslušné.

V stredu  oznámilo ďalších desať poslancov parlamentu, že sa pridáva k projektu expremiéra a podpredsedu Smeru-SD Petra Pellegriniho, ktorý nedávno oznámil, že v strane končí. K Pellegrinimu sa pripojili podpredsedovia strany Richard Raši a Peter Žiga, členka predsedníctva Denisa Saková a tiež poslanci Ľubica Laššáková, Ján Ferenčák, Matúš Šutaj Eštok, Peter Kmec, Erik Tomáš, Róbert Puci a Ján Blcháč. Pellegrini verí, že číslo nie je konečné a že do septembra sa im podarí stranu zaregistrovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.