Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2020, 17:41

"Všade vidí len zradcov a nepriateľov." Beňová ostro kritizuje Fica, hovorí o paranoji

Reakcia Roberta Fica na odchod 11 poslancov bola podľa Moniky Beňovej neprofesionálna.

Monika Beňová
Zdroj: TASR/M. Svítok

Europoslankyňa za Smer Monika Beňová kritizovala reakciu svojho straníckeho šéfa Roberta Fica na odchod 11 poslancov okolo Petra Pellegriniho. Označila ju za nedôstojnú a neprofesionálnu.  

"Predseda strany, ktorá má 21 rokov a ktorá napriek všetkému stále disponuje pomerne solídnou voličskou základňou, má povinnosť postaviť sa pred média a vysvetliť našim voličom čo sa deje a najmä, čo sa bude diať ďalej," reagovala na Ficov status na sociálnej sieti. 

"Priam neuveriteľne pôsobila “stať” o Kaliňákových deťoch a “biznis krídle” zosobnených v D. Sakovej a E. Tomášovi. Jedným dychom si tak kopol do Kaliňáka, Sakovej aj Tomáša. Dokazuje to len fakt, v akej hlbokej paranoji sa R. Fico nachádza," pokračuje.

Podľa Beňovej Fico všade vidí len zradcov a nepriateľov. "A sedí sám, schovaný kdesi, namiesto toho, aby sa postavil k situácii čelom a ponúkol riešenie," dodala.

"Necíti elementárnu zodpovednosť"

Beňová ďalej tvrdí, že voliči očakávajú od Smeru opozičnú politiku a členovia víziu. 

Hovorí, že je politicky a aj ľudsky neakceptovateľné, že Fico necíti elementárnu zodpovednosť za túto situáciu.

Straníckemu šéfovi Beňová vyčíta to, že sa podľa nej nedokáže postaviť pred členov strany ani pred voličov, "aby povedal aspoň pár súvislých viet."

"Nemôže očakávať, že ho budeme donekonečna ľutovať za stav, do ktorého sám seba vmanévroval," poznamenala. 

Beňová tiež vyzvala členov predsedníctva a krajských predsedov, aby sfunkčnili stranícke orgány. 

Fico hovoril o "biznis krídle"

Fico včera podvečer na sociálnej sieti zareagoval na odchod skupiny okolo Petra Pellegriniho. Fico napísal, že tieto takzvané nové tváre v politike pred dvadsiatimi rokmi učili politickej abecede.

"Držali sa ma silno za ruku rovnako, ako keď ide dieťa prvýkrát do školy, a keď robí prvé nesmelé kroky. Celé roky sme spolu diskutovali na tému moderná sociálna demokracia," uviedol a poznamenal, že sa im nikdy neotočil chrbtom.

Ficovi prekáža, že odchádzajúca skupina hovorí o o silnej sociálnej demokracii. Podľa neho sú to oni, čo ju trieštia a oslabujú. "Mrzí ma, že o novej sociálnej demokracii rozprávajú predstavitelia, ktorých novinári dlhodobo označovali za tzv. “biznis krídlo “ v strane Smer a "deti “ Roberta Kaliňáka (napr. Saková, Tomáš)." 

Odišlo 11 poslancov

Spolu s podpredsedom Smeru Pellegrinim odišli v stredu zo strany Erik Tomáš, RIchard Raši, Denisa Saková, ľubica Laššáková, Matúš Šutaj Eštok, Peter Kmec, Peter Žiga, Ján Ferenčák, Ján Blcháč, Robert Puci.

Skupina, ktorá je na odchode zo Smeru, získala podľa Pellegriniho "gro" preferenčných hlasov strany v tohtoročných parlamentných voľbách.

​Líder skupiny odídencov zo Smeru chce ísť cestou založenia novej strany. Sľubuje, že jej financovanie bude transparentné. "Bez akýchkoľvek pokútnych sponzorov v pozadí," zdôraznil. V súvislosti so vznikom nového subjektu skloňuje mesiac september.

"Na úvod nám nič iné nezostane, len to financovať sami svojimi príspevkami, sme poslanci, relatívne slušne zarábajúci," priblížil Pellegrini.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.