Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2020, 10:50 Aktualizované dňa 18.06.2020 o 12:46

Čaputová o kauze Govnet: Dotýka sa otázky bezpečnosti Slovenska, zámerne budem zdržanlivá

Prezidentka Čaputová sa stretla s vicepremiérkou Remišovou.

Čaputová o kauze Govnet: Dotýka sa otázky bezpečnosti Slovenska, zámerne budem zdržanlivá
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Pri kauze údajného odpočúvania a sledovania štátnej počítačovej siete Govnet si chce prezidentka Zuzana Čaputová počkať na výsledky od kompetentných orgánov, lebo si myslí, že iný prístup by bol kontraproduktívny.

Uviedla to vo štvrtok na tlačovom brífingu po rokovaní s vicepremiérkou pre investície a informatizáciu Veronikou Remišovou.

„Túto kauzu vnímam prostredníctvom médií, ale aj prostredníctvom informácií, ktoré mám ako prezidentka,“ uviedla Čaputová.

Ako dodala, je samozrejmé, že má informácie, ktoré presahujú rámec tých medializovaných, ale myslí si, že na strane politikov je teraz namieste zdržanlivosť vo vyjadreniach.

Prezidentka je zdržanlivá

„Vzhľadom k tomu, že je to téma, ktorá sa bezprostredne dotýka otázky bezpečnosti Slovenskej republiky a našich záujmov, aj kreditu navonok voči zahraničným partnerom, zámerne budem k tejto téme zdržanlivá. Prebieha tam momentálne vyšetrovanie a som presvedčená o tom, že je potrebné najskôr tú situáciu príslušnými kompetentnými orgánmi dobre spoznať,“ uzavrela Čaputová.

Remišová vidí pri kauze Govnet problém v tom, že kritická infraštruktúra štátu je v rukách súkromníka, na čo už viackrát upozornila.

Remišová: Projekt nikto neriešil 10 rokov

Odmietla tvrdenia svojho predchodcu Richarda Rašiho, že práve projekt, prostredníctvom ktorého sa mal redizajnovať Govnet a dostať infraštruktúra do vlastníctva Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby, pred časom pozastavila.

„Asi 10 rokov sa tento projekt neriešil, následne bol projekt pripravený, ktorý sme prehodnocovali a prehodnocovali sme ho z dôvodu, ako boli jednotlivé komponenty nacenené,“ dodala Remišová.

„Keď máte cenu niektorého komponentu 26-tisíc eur a na trhu sa predáva za 10-tisíc eur, tak je prirodzené, že ten projekt si chcete preveriť a chcete si preveriť to, či všetky ceny tak, ako boli nacenené, zodpovedajú realite,“ uzavrela Remišová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.