Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2020, 17:32 Aktualizované dňa 17.06.2020 o 18:40

Fico reaguje na odchod poslancov: Učil som ich abecede politiky, držali ma silno za ruku

Smer vyzýva skupinu odídencov na čele s Petrom Pellegrinim, aby sa vzdali poslaneckých mandátov.

Fico reaguje na odchod poslancov: Učil som ich abecede politiky, držali ma silno za ruku
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Šéf Smeru Robert Fico na sociálnej sieti zareagoval na odchod skupiny okolo Petra Pellegriniho. Fico píše, že tieto takzvané nové tváre v politike pred dvadsiatimi rokmi učili politickej abecede.

"Držali sa ma silno za ruku rovnako, ako keď ide dieťa prvýkrát do školy, a keď robí prvé nesmelé kroky. Celé roky sme spolu diskutovali na tému moderná sociálna demokracia. Robil som to rád, lebo som chcel vychovať novú generáciu socialistov, ktorí budú aj reálne v politike napĺňať hodnoty sociálnej demokracie a nielen o tom hovoriť," píše Fico. Poznamenal, že sa im nikdy neotočil chrbtom.

Po statuse Roberta Fica sa k odchodu oficiálne vyjadril aj Smer. Od Pellegriniho skupiny očakáva, že sa vzdá mandátov.

"Vyzývame poslancov, ktorí sa dnes prezentovali ako úprimný, nový politický subjekt, aby sa takto úprimne a novo postavili aj k svojim mandátom. Tie nezískali ako súkromné osoby, ale vďaka účasti na kandidátke strany Smer-SD. Preto by mali zvážiť vrátenie funkcií, ktoré získali v NR SR," uviedol Smer v stanovisku.

Ficovi prekáža, že odchádzajúca skupina hovorí o o silnej sociálnej demokracii. Podľa neho sú to oni, čo ju trieštia a oslabujú. "Mrzí ma, že o novej sociálnej demokracii rozprávajú predstavitelia, ktorých novinári dlhodobo označovali za tzv. “biznis krídlo “ v strane Smer a "deti “ Roberta Kaliňáka (napr. Saková, Tomáš)." 

Slová o sociálnodemokratických hodnotách vníma šéf Smeru ako masku, ktorú si nasadili na svoje tváre, aby prekryli svoje egoistické ciele a zmiatli voličov. 

"Čas ukáže, kto to so sociálnodemokratickými hodnotami myslí úprimne a vážne, kto sa s nimi narodil, kto ich zdieľa a cíti. Úspešnú ľavicu a sociálnu demokraciu vždy reprezentovali činy a nie slová. Ako predseda strany Smer môžem hrdo povedať, že odkedy som v politike, tak som presvedčený ľavičiar a nikdy nepodľahnem slniečkárskym a neoliberálnym trendom," doplnil Fico. 

Spolu s Pellegrinim odišli Erik Tomáš, RIchard Raši, Denisa Saková, ľubica Laššáková, Matúš Šutaj Eštok, Peter Kmec, Peter Žiga, Ján Ferenčák, Ján Blcháč, Robert Puci.

11-členná skupina, ktorá je na odchode zo Smeru, získala podľa Pellegriniho "gro" preferenčných hlasov strany v tohtoročných parlamentných voľbách.

​Líder skupiny odídencov zo Smeru chce ísť cestou založenia novej strany. Sľubuje, že jej financovanie bude transparentné. "Bez akýchkoľvek pokútnych sponzorov v pozadí," zdôraznil. V súvislosti so vznikom nového subjektu skloňuje mesiac september.

"Na úvod nám nič iné nezostane, len to financovať sami svojimi príspevkami, sme poslanci, relatívne slušne zarábajúci," priblížil Pellegrini.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.