Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2020, 10:23 Aktualizované dňa 17.06.2020 o 11:49

Pellegrini predstavil 10 poslancov vrátane Erika Tomáša, ktorí s ním odchádzajú zo Smeru

Peter Pellegrini odkázal aj ďalším kolegom, ktorí váhajú, či sa k nemu pridajú, že dvere majú otvorené. S výnimkou Ľuboša Blahu.

Pellegrini predstavil 10 poslancov vrátane Erika Tomáša, ktorí s ním odchádzajú zo Smeru
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

S Petrom Pellegrinim, ktorý opustil svoj materský Smer a ide zakladať novú stranu, odchádza od Roberta Fica 10 poslancov. Pellegrini ich dnes predstavil na tlačovej konferencii.

11-členná skupina, ktorá je na odchode zo Smeru, získala podľa Pellegriniho "gro" preferenčných hlasov strany v tohtoročných parlamentných voľbách.

Desať poslancov, ktorí s Pellegrinim opúšťajú Smer:

  • Erik Tomáš
  • Richard Raši
  • Denisa Saková
  • Ľubica Laššáková
  • Matúš Šutaj Eštok
  • Peter Kmec
  • Peter Žiga
  • Ján Ferenčák
  • Ján Blcháč
  • Róbert Puci

Na úvod sa budú skladať

"Toto číslo, pevne verím, nie je konečné a chcem odkázať aj ďalším kolegom, ktorí ešte rozmýšľajú a zvažujú a dnes tu nestoja, že sa týmto dnešným dňom pre nich dvere nezatvorili, práve naopak," vyhlásil Pellegrini. Na otázku, či aj pre Ľuboša Blahu, reagoval s úsmevom: "Tak zase všetci úplne nie."

​Líder skupiny odídencov zo Smeru chce ísť cestou založenia novej strany. Sľubuje, že jej financovanie bude transparentné. "Bez akýchkoľvek pokútnych sponzorov v pozadí," zdôraznil. V súvislosti so vznikom nového subjektu skloňuje mesiac september.

"Na úvod nám nič iné nezostane, len to financovať sami svojimi príspevkami, sme poslanci, relatívne slušne zarábajúci," priblížil Pellegrini.

Ich politickým súperom nie je Fico a Smer, tvrdí Pellegrini. "To by vyrezalo aj smiešne," podotkol. Za hlavného protivníka označil súčasnú vládnu koalíciu a jej "prešľapy, amaterizmus a neschopnosť viesť krajinu."

Tomášovi vystavili účet voliči

V súvislosti s Erikom Tomášom, ktorý bol považovaný za človeka blízkeho Ficovi, Pellegrini povedal, že mu vo voľbách vystavili účet voliči, keďže získal vysoký počet preferenčných hlasov. Dostal 62 004 krúžkov. 

"Výkonom svojej politiky, aktívnymi vystúpeniami na tlačových konferenciách, reláciách, dokazuje, že je to človek, ktorý má ešte čo ponúknuť," povedal o Tomášovi Pellegrini.

Tomáš bol o odchode zo Smeru rozhodnutý už dlhšie. "Ja som prijal ponuku Petra Pellegriniho spolupodieľať sa na zakladaní novej strany, ktorá zdvihne tú pomyselnú vlajku sociálnej demokracie opäť zo zeme," povedal.

Priznal, že presadzoval jednotný Smer na čele s Pellegrinim, čo sa však ukázalo ako nereálne. V strane podľa Tomáša necítili úprimnú snahu niečo zmeniť.

Expremiér presne pred týždňom oznámil, že odmieta ponuku Roberta Fica, aby ho nahradil na poste predsedu Smeru a namiesto toho stranu opúšťa. Rovnako informoval, že má v pláne založiť si vlastný subjekt. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.