Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.06.2020, 14:14

Zrušia zákaz nedeľného predaja? Mikas chce na konzíliu otvoriť tému sanitárneho dňa

Opatrenie kritizovala prezidentka Zuzana Čaputová aj traja koaliční poslanci.

Zrušia zákaz nedeľného predaja? Mikas chce na konzíliu otvoriť tému sanitárneho dňa
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Úrad verejného zdravotníctva plánuje na tohtotýždňovom zasadnutí odborného konzília otvoriť tému sanitárneho dňa v nedeľu. Chce nájsť riešenie, pri ktorom budú zachované podmienky dôkladnej a častejšej sanitácie priestorov prevádzok. Informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.

"Predstavitelia ÚVZ SR a členovia odborného konzília pravidelne sledujú a vyhodnocujú epidemiologickú situáciu a na základe jej vývoja a v závislosti od aktuálnych poznatkov prehodnocujú platné opatrenia," spresnila Račková.

​K uvoľňovaniu pristupujú postupne, pretože každé jedno uvoľňovanie opatrení v aktuálnej situácii v čase pandémie ochorenia COVID-19 znamená istú mieru rizika a na sledovanie efektu a dôsledkov v rámci uvoľňovania opatrení je potrebný časový odstup.

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok uviedla, že nepovažuje obmedzenie nedeľného predaja z dôvodu sanitárneho dňa za primerané a dôvodné. Sanitárne opatrenia totiž môžu majitelia prevádzok realizovať kedykoľvek.

Pripomína, že povinnosť sa navyše týka len obchodov, a nie napríklad gastroprevádzok, v ktorých počas týždňa tiež prichádza k veľkej koncentrácii ľudí.

Obmedzenie kritizujú aj poslanci Národnej rady Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí), ktorí v pondelok požiadali hlavného hygienika SR Jána Mikasa o zrušenie zákazu nedeľného predaja.

Upozornili na možnú protiústavnosť opatrenia Úradu verejného zdravotníctva, ktorým sa zakázal nedeľný maloobchodný predaj. Rozhodnutie, aby sanitárnym dňom bola práve nedeľa, vnímajú poslanci ako politické dôvody.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.