Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2020, 15:49

Kotlebov europoslanec Uhrík podal trestné oznámenie na premiéra Matoviča

Europoslanec Milan Uhrík tvrdí, že premiér Igor Matovič považuje nacistickú NSDAP za pozitívny vzor.

Kotlebov europoslanec Uhrík podal trestné oznámenie na premiéra Matoviča
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Europoslanec za ĽSNS Milan Uhrík podal na premiéra Igora Matoviča trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu verejného prejavovania sympatií voči nacistickej strane NSDAP.

Uhrík tvrdí, že Matovič sa ho mal dopustiť na brífingu po rokovaní vlády 11. júna. Premiér dostal otázku na budovanie straníckych štruktúr v OĽaNO.

Odpovedal, že jeho hnutie sa zrejme vydá cestou pomenovania platforiem či budovania hlbších a väčších štruktúr. 

Následne sa ho redaktor opýtal, či hovorí o stovkách členov ako má SaS alebo má OĽaNO ambíciu mať 15-tisíc členov ako Smer. 

"Ambíciu máme milióny. Myslím, že NSDAP bola najväčšia politická strana a keď akože kvalita politickej strany sa meria podľa počtu členov, tak oni mali myslím, že 25 miliónov. Takže tú ambíciu máme prekonať NSDAP v tejto veci," odvetil Matovič.

Odpoveď premiér Igora Matoviča si môžete pozrieť vo videu nižšie v čase od 1:24:25 do 1:27:13:

Uhrík hovorí o "vlastnej medicíne"

A práve táto odpoveď prekáža Uhríkovi. Tvrdí, že v nej Matovič prejavil osobnú ambíciu prekonať nacistickú NSDAP a tým ju má podľa neho považovať za pozitívny vzor. 

"Igor Matovič na tlačovej konferencii v uvedenom citáte vyjadril úvahu, že kvalita politickej strany sa meria podľa počtu členov. Zároveň vyslovil osobnú domnienku, že nacistická NSDAP bola najväčšou politickou stranou. Z toho možno dedukovať, že stranu NSDAP v zmysle ním uvedeného kritéria považuje za najkvalitnejšiu stranu, pretože mala najviac členov," uviedol europoslanec Kotlebovej strany. 

Uhrík hovorí, že ide o prejavenie sympatie k hnutiu smerujúcemu k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd.

"Budem rád, ak si premiér Matovič na vlastnej koži okúsi medicínu platných kontroverzných protiextrémistických zákonov," dodal na záver Uhrík.

Kotlebovcom prekáža aj SaS

Za posledné obdobie ide o druhé trestné oznámenie kotlebovcov týkajúce sa vládnej strany. Poslanec Rastislav Schlosár podal trestné oznámenie kvôli programu SaS "1144 riešení." 

Šéf strany a minister hospodárstva Richard Sulík musel na NAKA vysvetľovať, že nešéfuje extrémistickej strane. 

Kotlebovcom prekážala číslovka 14, ale aj samotný názov strany Sloboda a Solidarita v logu s dvoma vyznačenými písmenami S.

"Spájanie strany Sloboda a Solidarita s akoukoľvek symbolikou považujeme za absurdnú a veľmi zúfalú snahu ĽSNS obhájiť svoje konanie," uviedol minulý týždeň Sulík.

Kotleba stojí pred súdom

Trestné oznámenia ĽSNS prichádzajú v čase, kedy sa šéf strany Marian Kotleba obhajuje pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku za odovzdané šeky v hodnote 1 488 eur.

Za propagáciu nacizmu Kotlebovi hrozí trest štyri až osem rokov za mrežami. On tvrdí, že išlo iba o náhodu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.