Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2020, 08:03

Koalícia sa nezaoberá otázkou zmrazovania platov poslancov, hovorí Kollár

Šéf parlamentu tvrdí, že táto téma nebola medzi poslancami vôbec otvorená.

Koalícia sa nezaoberá otázkou zmrazovania platov poslancov, hovorí Kollár
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Koalícia sa v súvislosti s koronakrízou nezaoberá otázkou zmrazovania platov poslancov Národnej rady.

V rozhovore pre TASR to povedal predseda parlamentu Boris Kollár. Dodal, že o zmrazovaní platov nerokovali ani poslanecké kluby, pretože aktuálne platí, že poslanci môžu ľudí zasiahnutých koronakrízou podporiť cez Fond vzájomnej pomoci, ktorý založil premiér Igor Matovič.

Šéf parlamentu tvrdí, že táto téma nebola medzi poslancami vôbec otvorená.

"V súčasnosti táto otázka na stole nebola, nerokovali sme o tom ani na Koaličnej rade a zároveň nemám vedomosť, že by to otvárali jednotlivé poslanecké kluby. Stále platí to, že každý poslanec môže prispieť ľuďom zasiahnutých koronakrízou ľubovoľnou sumou cez fond," povedal Kollár.

Fond pomoci vníma ako symbol spolupatričnosti. Súhlasí s tým, aby fond fungoval dlhšie vzhľadom na dlhodobé dôsledky krízy. Dodal, že poslanci sa môžu rozhodnúť, či do fondu prispejú a v akej sume.

Vo fonde, ktorý je vedený ako transparentný účet, je momentálne takmer 660-tisíc eur. Funguje od začiatku apríla.

Úrad vlády ešte nezačal z neho prerozdeľovať peniaze. Vedúci Úradu vlády Július Jakab sa začiatkom júna na stretnutí so zástupcami neziskového fondu ĽudiaĽuďom.sk dohodol na spracovaní mechanizmu čerpaní financií z fondu.

Fond predstavil Matovič ako spoločné rozhodnutie koaličných strán s tým, že doň budú prispievať poslanci koalície. Podľa informácií na transparentnom účte do fondu zatiaľ posielajú peniaze poslanci za OĽaNO a Sme rodina.

Premiér tiež avizoval, že o prerozdelení financií bude rozhodovať komisia, ktorú majú tvoriť ľudia z odborných kruhov, verejnosti i zástupcovia politických strán. Na otázku, či je už komisia zložená, tlačový odbor Úradu vlády neodpovedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.