Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2020, 12:55 Aktualizované dňa 14.06.2020 o 14:21

Matovič: Sme rodina nebude mať šéfov stavebných úradov. Politické nominácie budú len u prednostov

Podľa Matoviča chcú vymeniť len 72 ľudí a nie celé štruktúry.

Matovič: Sme rodina nebude mať šéfov stavebných úradov. Politické nominácie budú len u prednostov
Zdroj: TASR

​Premiér Igor Matovič v relácii Na telo na televízii Markíza obhajoval rozhodnutie OĽaNO, nominovať na posty prednostov okresných úradov vlastných ľudí.

​Zvyšné posty však majú byť podľa premiéra otázkou odborných výberových konaní. Podľa Matoviča sa tak dosiahne odpolitizovanie úradov.

Premiér priamo povedal, že šéfov stavebných úradov si nebude voliť Sme rodina. Reagoval tak na skoršie vyjadrenia Borisa Kollára, ktorý hovoril, že keď si OĽaNO nominuje prednostov úradov z toho titulu, že majú ministra vnútra, tak Sme rodina má nárok nominovať šéfov stavebných úradov. 

Podľa Matoviča chcú vymeniť len 72 ľudí a nie celé štruktúry. Zvyšní ľudia by sa mali meniť na základe výberových konaní.

Ako následne uviedol minister školstva z SaS Branislav Gröhling, na takomto postupe už existuje dohoda naprieč koalíciou. Gröhling vyzdvihol, že súčasná vláda dopredu avizuje kritériá na základe ktorých sa budú ich nominanti meniť. 

"My sme spravili hrubú čiaru. Prednostovia budú menovaní OĽaNom, ale nebudú to len ľudia so straníckou knižkou," dodal minister vnútra Roman Mikulec s tým, že prebiehajú výberové konania.

Podľa neho ide o krok k odpolitizovaniu. "Prednostovia si budú vyberať ľudí na základe odborných kritérií," uzavrel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.