Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2020, 12:51

Útočník z Vrútok nebol Róm. Polícia vyvracia klamstvá a poskytla detailné informácie

Klamstvo o etnickej príslušnosti útočníka šíril aj kotlebovec Milan Mazurek.

V súvislosti so včerajším útokom na škole vo Vrútkach, pri ktorej zahynul jeden človek a útočník, vyvracia polícia viaceré hoaxy.

​Na sociálnych sieťach sa začala šíriť najmä informácia o tom, že útočník bol Róm, ktorý bol nebezpečný. Polícia upozornila najmä na status stránky "Spravodajstvo INE", ktorá sa prezentuje ako spravodajský portál. 

Útočník nebol Róm

Tá informovala, že útočník bol "Róm, ktorý roky fetoval toulén a roky prepadával ľudí vo vlakoch." Polícia všetky tieto informácie označila za nepravdivé. 

Muž podľa informácií polície nebol Róm a bola mu udelená pokuta 10 eur za fajčenie na vlakovej stanici. Je síce pravda, že bol riešený za vyhrážanie sa nožom. Išlo o incident z decembra 2019, za ktorý bol aj obvinený.

"Muž na výsluchu pôsobil ticho, vyrovnane, uvoľnene, svoje konanie považoval za srandu, nevykazoval znaky agresívneho správania, policajnej hliadke sa dobrovoľne vzdal, pri výsluchu spolupracoval, občas sa pousmial," popísala polícia.

Mazurek klamal

Klamstvo o tom, že by malo ísť o Róma šíril na svojom facebooku aj kotlebovec Milan Mazurek. "Zaujíma ma, či mudrlanti ako Pollák a Biháriová konečne prevezmú zodpovednosť aj za tieto činy svojej komunity a prestanú kecať nezmysly o rasizme a diskriminácii," napísal k statusu o útoku Mazurek. 

​Spomínal pri tom politikov Rómskej národnosti, europoslanca Petra Polláka a predsedníčku mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Irenu Biháriovú.

Opozičný poslanec však nemal odkiaľ mať informácie o národnosti a etnickej príslušnosti útočníka, nakoľko ich polícia zverejnila až dnes po tom, ako sa na internete začali šíriť klamstvá.

Mazurek vo svojom statuse navyše vyzýva ľudí na zbrojenie. "Všetkým ľuďom dôsledne a opakovane odporúčam, aby si vybavili zbrojné preukazy," dodal.

Mazurek bol pri tom v roku 2019 právoplatne odsúdený za extrémistické trestné činy v dôsledku čoho prišiel aj o poslanecký mandát. Vo februárových voľbách bol však zvolený znovu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.