Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2020, 14:58

Slováci nechcú zákaz nedeľného predaja, ukázal prieskum

Prieskum, ktorý si objednala agentúra INESS, prišiel zo značne odlišnými výsledkami, než doteraz zverejnené prieskumy.

Slováci nechcú zákaz nedeľného predaja, ukázal prieskum
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Agentúra INESS dala vypracovať vlastný prieskum ohľadne zákazu nedeľného predaja. Tvrdí totiž, že doteraz zverejnené prieskumy verejnej mienky na túto tému boli kvôli forme zvolených otázok zavádzajúce. 

"Málokto sa chce prezentovať ako utláčateľa predavačiek, alebo nedeľného nákupného maniaka," tvrdí INESS a reaguje tak na pokladanie otázok typu "Mali by mať predavačky možnosť v nedeľu oddychovať?“ 

INESS v prieskume, ktorý pre agentúru vypracovala spoločnosť ACRC, položil respondentom štyri otázky. Prvá sa týka možnosti pracovať v nedeľu pre vybrané skupiny obyvateľstva, ako sú brigádnici, študenti či nízkopríjmoví a nekvalifikovaní zamestnanci. 

Ľudia majú mať právo pracovať

Viac ako 60 percent respondentov je v tomto prípade naklonených tomu, aby týmto skupinám bolo umožnené pracovať v obchodoch aj v nedeľu. Najväčšiu podporu má takáto možnosť najmä u mladých, kde je za až 70 percent a pri obyvateľoch veľkých miest, z ktorý súhlasí 74 percent opýtaných. 

Ďalej sa respondentov pýtali na to, či by zamestnancom v obchodoch nemalo byť dovolené pracovať. So zákazom práce v nedeľu pre zamestnancov v obchode súhlasilo len 36 percent opýtaných. 

"Jasný odpor voči takémuto zákazu bol medzi nezamestnanými, z ktorých 51 percent bolo proti zákazu a len 17 percent za zákaz," vysvetľuje INESS.

Ak o to požiadajú, zamestnanci by mali mať možnosť pracovať v obchodoch aj v nedeľu. Z oslovených respondentov si to myslí 59 percent. Silnejšiu podporu má tento postoj vo veľkých mestách, kde je za až 77 percent.

Odlišné výsledky

A čo ak by bolo v nedeľu zakázané v obchodoch pracovať? 42 percent opýtaných si myslí, že by mal výpadok príjmov zamestnancom vykompenzovať štát.

Prieskum agentúry INESS tak prišiel zo značne odlišnými výsledkami, než doteraz zverejnené prieskumy. "Prieskum ukázal, že keď veci pomenujeme pravými menami, teda zákaz pracovať nazveme zákazom, obyvatelia Slovenska nie sú naklonení takémuto obmedzeniu ich slobody," vysvetlila vo svojom stanovisku agentúra. 

Kritizovala doteraz formulované prieskumy, kde sa ľudí pýtali na to, či si myslia, že by mali byť obchody zatvorené, respektíve, či majú podľa nich pracovníci v obchodoch nárok na nedeľný oddych. Keď sa ich však pýtali na právo pracovať, tak vyšli odlišné výsledky.

INESS zadal prieskum agentúre ACRC, s.r.o., ktorá zozbierala výsledky metodológiou CAPI na vzorke 1021 respondentov v dňoch 26.5. až 3.6.2020.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.