Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2020, 07:45

Nie je pravda, čo tvrdil Matovič. Povinná karanténa oficiálne zostáva

Slováci prichádzajúci z krajín, ktoré nepovažujeme za bezpečné, budú musieť navyše doložiť test.

Nie je pravda, čo tvrdil Matovič. Povinná karanténa oficiálne zostáva
Zdroj: TASR

Na včerajšom brífingu ohlásil premiér Igor Matovič koniec povinnej karantény. A to už štátnej, či domácej. Osobám, ktoré sa vracajú z krajín, ktoré Slovensko nepovažuje za bezpečné, má byť karanténa len odporúčaná.

"Od stredy 7:00 sa ruší povinná štátna karanténa aj e-karanténa a prechádza sa na dobrovoľnú domácu karanténu v prípade, ak ľudia prichádzajú z iných ako 19 bezpečných krajín," povedal presne premiér. Pre 19 bezpečných krajín, platí režim voľného pohybu. 

Úrad verejného zdravotníctva však včera vydal usmernenie, v ktorom tvrdí niečo iné. 

Podľa oficiálneho dokumentu zostáva povinná domáca karanténa. "Následne sa týmto osobám nariaďuje izolácia v domácom prostredí do doby obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19," píše v usmernení Úrad o ľuďoch prichádzajúcich z krajín, s ktorými sa režim neuvoľnil. 

Opatrenie špecifikuje, že na test má ísť osoba v domácej karanténe najskôr v piaty deň izolácie a v prípade, že bude negatívny, môže karanténu ukončiť. Z toho vyplýva, že ľudia prichádzajúci na Slovensko budú v karanténe minimálne týždeň.

A nie len oni, ale aj členovia ich domácnosti. "Po dobu izolácie v domácom prostredí sa táto nariaďuje i osobám žijúcim s ňou v spoločnej domácnosti," píše jasne úrad.

Premiér Igor Matovič však na včerajšom brífingu opomenul ešte jednu dôležitú vec, ktorá vypláva z usmernenia ÚVZ. A to povinné testy pri návrate na Slovensko. 

Všetci, ktorí sa od dnešného rána vracajú na územie Slovenska a počas predchádzajúcich 14 dní navštívili krajinu, ktorú neoznačujeme za bezpečnú, musia pri prekročení hraníc doložiť test na koronavírus nie starší ako 96 hodín.

V prípade, že sa na hraniciach nenachádza kontrola, majú ľudia povinnosť výsledok tohto testu odovzdať na príslušnom Regionálnom úrade verejného zdravotníctva. A potom musia ísť do karantény. A dať si spraviť ďalší test.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.