Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.06.2020, 12:31 Aktualizované dňa 09.06.2020 o 13:18

Bitka o nedele: Kompromisný návrh robí z predavačiek hlupákov, tvrdí Matovič

Do parlamentu opozičné strany Smer a ĽSNS predložili dva návrhy zákonov na zavedenie zákazu nedeľného predaja.

Bitka o nedele: Kompromisný návrh robí z predavačiek hlupákov, tvrdí Matovič
Zdroj: TASR

Hoci sa ekonomika výrazne otvára, nedeľa zostáva pre obchody stále sanitárnym dňom a preto budú prevádzky na konci týždňa naďalej zatvorené. Trvanie tohto nariadenia je v rukách Úradu verejného zdravotníctva a konzília odborníkov.

Podľa premiéra Igora Matoviča ide o rovnaké hygienické opatrenie ako napríklad povinnosť nosiť v obchodoch rúška a slúži na prevenciu šírenia koronavírusu.

​Epidemilogička Zuzana Krištúfková z konzília odborníkov tvrdí, že posledný deň v týždni vyhradený na dezinfekciu prevádzok sa osvedčil. Súhlasí s ňou aj hlavný hygienik Ján Mikas, podľa ktorého ide o jedno z hlavných opatrení v boji s pandémiou na Slovensku.

Témou sa stal úplný zákaz

V súvislosti s koronavírusovou pandémiou a sanitárnym dňom sa rozprúdila aj debata o úplnom zákaze nedeľného predaja. 

Do parlamentu už opozičné strany Smer a ĽSNS predložili dva návrhy zákonov na zavedenie tohto zákazu. V koalícii však v tejto otázke jednota nepanuje, celkom proti je SaS. Predseda vlády sa netají tým, že je za zákaz.

Objavil sa aj kompromisný variant, ktorý by nedeľnú prácu v maloobchode na základe výhrady vo svedomí zdobrovoľnil. V praxi by to znamenalo, že by každý siedmy deň do práce v obchode nastúpil len ten, kto chce.

​​"Majiteľ jej povie arrivederci"

"Môj osobný názor? Že to je Potemkinova dedina," zhodnotil túto možnosť Matovič. V čase rastúcej nezamestnanosti by podľa neho zamestnávateľ predavačku, ktorá si chce uplatniť výhradu vo svedomí, jednoducho prepustil.

"Majiteľ predajne jej povie arrivederci (z taliančiny dovidenia, pozn. red.). Je tam dosť ďalších ľudí, ktorí stoja a čakajú na robotu. Tváriť sa, že toto je riešenie, je robiť z tých predavačiek hlupákov," dodal predseda vlády s tým, že on osobne by obchody v nedeľu zavrel aj hneď a natrvalo.

Matovič zároveň pripomenul prieskum agentúry 2muse, podľa ktorého si 88 percent pracovníkov v maloobchode praje, aby boli obchody v posledný deň týždňa zatvorené.

"Bohužiaľ, jeden koaličný partner zastáva názor tých 12 percent zamestnancov maloobchodu, ktorí teda chcú chodiť v nedeľu do roboty," povedal Matovič zrejme s narážkou na SaS.

Sulík pripúšťa rokovanie o výhrade

Predseda SaS Richard Sulík očakáva, že keď sa skončí núdzový stav, opätovne a natrvalo sa povolí aj nedeľný predaj. O výhrade vo svedomí je však pripravený rokovať.

Ako dodal, treba sa dohodnúť na tom, ako by to bolo presne vyhotovené a čo presne bude napísané v zákone. "Výhrada vo svedomí zvyšuje slobodu jednotlivca," skonštatoval.

Výhrada funguje v medicínskej praxi

Výhrada svedomia je koncept umožňujúci riešiť závažné konflikty svedomia. Na jej základe môže človek odmietnuť konať niečo, čo je v príkrom rozpore s jeho svedomím. Na Slovensku je výhrada svedomia zavedená v medicínskej praxi, čo napríklad spôsobuje, že niektorí lekári odmietajú vykonávať interrupcie.

​V januári rezonoval v spoločnosti prípad, kedy v košickej lekárni odmietli zákazníčke vydať antikoncepciu. Lekárnička si totiž uplatnila výhradu vo svedomí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.