Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2020, 00:00

Školy a obce chcú viac peňazí, ale nie ponúkanú voľnosť

Súčasný systém prerozdeľovania financií funguje od roku 2004. Teraz sa hľadá cesta, ako ho zlepšiť.

Školy a obce chcú viac peňazí, ale nie ponúkanú voľnosť
Zdroj: TASR

Prerozdeľovať peniaze medzi školy a ich zriaďovateľov podľa ich reálnych potrieb, alebo ponechať súčasný systém vzorcov a celkový balík len zvýšiť. Dilema, ktorú bude musieť vyriešiť ministerstvo školstva pod vedením Branislav Gröhlinga. Dnes to funguje tak, že rezort každý rok zoberie multimiliónový balík, rozporciuje ho na časti a podľa výšky normatívu na žiaka rozdelí cez zriaďovateľov medzi školy.

Napríklad v tomto roku sa suma pohybuje od dvetisíc eur na každého žiaka základnej školy až po 20-tisíc eur na osobu pre diagnostické centrá. Zatiaľ čo drvivú väčšinu z celého balíka zh

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.