Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2020, 12:00 Aktualizované dňa 06.06.2020 o 13:24

"Nepovažujem to za vhodné." Čaputová reagovala na memorandum SMK

Prezidentka sa vyjadrila aj k téme voľbe generálneho prokurátora.

Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR/J. Novák

Prezidentka Zuzana Čaputová nepovažuje za vhodné požiadavky v memorande, ktoré strana SMK dala premiérovi Igorovi Matovičovi.

Čaputová tvrdí, že príslušníci maďarskej menšiny sú dôležitou súčasťou obyvateľstva Slovenska. Dodáva, že kultúrna pestrosť je navzájom obohacujúca. Uvidela to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Témou diskusie bola aj voľba generálneho prokurátora. ​Ku konkrétnym menám kandidátov sa prezidentka bude vyjadrovať až vtedy, keď bude mať tieto mená na stole.

Priznala, že s niektorými menami "môžu byť spojené záťaže".

Zdôraznila, že vývoj vníma veľmi citlivo z pohľadu dôležitosti, ktorý má výber šéfa generálnej prokuratúry pre budúcnosť krajiny. "

Je tu šanca na zvolenie silnej, dobrej a nezávislej osobnosti, ktorá je dôležitá aj dôvodu kľúčového prvku – budovania dôvery spoločnosti v justičné orgány," povedala prezidentka.

Poukázala na to, že podľa rozhodnutia Ústavného súdu SR má prezident právomoc byť spolutvorcom pri kreovaní funkcie generálneho prokurátora.

"Môžem vymenovať aj nevymenovať zvoleného kandidáta, ak mám na to závažné dôvody, samozrejme to môže byť potom preskúmané Ústavným súdom. No budem citlivo posudzovať všetky okolnosti," uistila v rozhlasovej diskusii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.