Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2020, 07:05 Aktualizované dňa 05.06.2020 o 11:06

Hranice s Rakúskom a Maďarskom sa úplne otvorili, oznámil Matovič

Slovensko úplne znovuotvorilo hranice už s tromi susednými štátmi. Prvá bola Česká republika.

Hranice s Rakúskom a Maďarskom sa úplne otvorili, oznámil Matovič
Zdroj: TASR/Ladislav Vallach

Dnes od 8.00 sa úplne otvorili hranice medzi Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom. Na brífingu na hraničnom priechode Medveďov - Vámoszabadi to oznámil premiér Igor Matovič, kde sa stretol s podpredsedom maďarskej vlády Zsoltom Semjénom.

Matovič prvýkrát vystupoval na verejnosti vo funkcii premiéra bez rúška, v Maďarsku nie je jeho nosenie povinné.

Väčšia sloboda

Matovič sa následne presunul na hranice s Rakúskom. "Nastáva nová doba, opäť budeme môcť slobodne cestovať aj do Rakúskej republiky," povedal Matovič na brífingu na hraničnom priechode Petržalka - Berg.

Toho sa okrem premiéra zúčastnil aj minister vnútra Roman Mikulec.

Premiér roztrhol papier, ktorý museli ľudia pri prechode hraníc doteraz vypĺňať. "Oddnes je slovensko-rakúska hranica deravá, slobodne je umožnené prechádzať, keď to niekto prepláva, tak prepláva," dodal Matovič.

Poľsko je otázne 

Maďarsko a Rakúsko nie sú prvé krajiny, s ktorými Slovensko úplne znovuotvorilo hranice. S Českou republikou sme priechody uvoľnili od polnoci zo stredy na štvrtok. O tom, že na rade sú Maďarsko a Rakúsko, HN ako prvé informovali v stredu.

"Poľsko má svoju politiku, takú viacej ochrannú, ale rokujeme aj s Poliakmi," povedal premiér o možnom otváraní hraníc s naším severným susedom.

Mikulec žiada zodpovednosť

Minister vnútra Roman Mikulec na hraničnom priechode Petržalka - Berg povedal, že otváraním hraníc sa pandémia koronavírusu nekončí. "Žezlo zodpovednosti" odovzdal občanom, ktorí budú prechádzať hranicami. "Poprosím všetkých, ktorí sa hlavne budú vracať z ešte rizikových krajín, aby boli zodpovední voči nám všetkým a nepokazili sme si to," skonštatoval.

Rizikové krajiny tretieho sveta, z ktorých budú ľudia prekračovať hranice schengenského priestoru, musia byť podľa Mikulca tiež zodpovedné.

"Keď priletia títo ľudia niekde na letisko, musia tam byť také opatrenia, aby sme si my na Slovensku boli istí, že nakazení ľudia sa nám sem nedostanú," povedal s tým, že žiadna krajina nebude mať stopercentné opatrenia, ale urobia všetko pre to, aby to tak bolo.

Matovič deklaroval, že príchod ľudí z tretích krajín sveta a ich kontrola bude otázkou pri najbližších rokovaniach s európskymi krajinami.

Dva hodnoverné doklady

Bez povinnosti karantény alebo predloženia negatívneho testu na ochorenie COVID-19 môžu bez časového ohraničenia prísť na Slovensko všetky osoby s trvalým alebo prechodným pobytom alebo osoby zdržiavajúce sa na území Česka, Maďarska, Rakúska alebo na území Slovenska, ktoré vstupujú na Slovensko cez hraničné priechody z troch spomínaných susedných štátov, uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

"Ak tieto osoby nemajú potvrdenie o trvalom alebo prechodnom pobyte, musia preukázať skutočnosť o zdržiavaní sa na území týchto štyroch krajín najmenej dvoma hodnovernými dokladmi," priblížila Račková. Dodala, že ľudia sa môžu preukázať napríklad preukazom o zdravotnom poistení, nájomnou zmluvou, pracovnou zmluvou, potvrdením od zamestnávateľa, poistnou zmluvou alebo potvrdením o platbe inkasa.

Slovensko, podobne ako ďalšie krajiny v Európe a vo svete, sa uzavrelo z dôvodu pandémie koronavírusu. Keďže sa však epidemiologická situácia zlepšuje, postupne dochádza k uvoľňovaniu prísneho hraničného režimu.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.