Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2020, 14:22

V Bratislave je obrovské znečistenie, štát o tom vedel desať rokov

Znečistenie chemickými látkami podľa strany Spolu ohrozuje aj obývané oblasti a toky napojené na Žitný ostrov. 

V Bratislave je obrovské znečistenie, štát o tom vedel desať rokov
Zdroj: HN/Peter Mayer

V areáli závodu Istrochem v Bratislave je pôda a voda rozsiahlo znečistená. Vláda a firma o tom vedeli už desať rokov, no nekonali. Vyplýva to zo správy, ktorú včera zverejnil archív Geologického ústavu Dionýza Štúra. Upozornila na to mimoparlamentná strana Spolu. 

Znečistenie chemickými látkami podľa strany ohrozuje aj obývané oblasti a toky napojené na Žitný ostrov. 

“O znečistení sme vedeli dlho, ale nevedeli sme, že je až takého obrovského rozsahu,” povedal podpredseda Spolu Erik Baláž. Podľa strany ide o väčšie znečistenie, než je vrakunská skládka a pri viacerých látkach došlo k tisíc násobnému prekročeniu limitov.

"Hlavným kontaminantom sú pesticídy, ktoré boli v niektorých lokalitách nájdené v takmer čistom stave. Závažným znečistením je aj kontaminácia arzénom, ktorá sa pohybuje v gramoch na kilogram," informuje strana.

Situáciu by podľa Spolu malo riešiť ministerstvo životného prostredia. Preveriť by sa malo, kto počas desiatich rokov, čo správa existovala, o situácii vedel a neriešil ju. Strana zvažuje aj právne kroky.

Znečistenie by sa malo v areáli chemického závodu vyskytovať už dlhé roky. "Medzi zdroje znečistenia patria bývalé skládky a miesta, kde dochádzalo k vylievaniu tekutých odpadov. Skládky sa zakopávali aj do mŕtvych ramien Dunaja v lokalite," doplnila strana.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.