Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2020, 09:05 Aktualizované dňa 04.06.2020 o 11:37

Veľká akcia NAKA v štátnych lesoch. Odhalili úplatky za minimálne 147-tisíc eur

  • NAKA pri včerajšom zásahu v Lesoch SR zadržala 37 osôb.
  • Dvoch ľudí vyšetrovateľ následne obvinil z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.
  • K situácii sa vyjadril aj minister pôdohospodárstva Ján Mičovský.

NAKA mala včera popoludní zadržať až 37 osôb v súvislosti s vyšetrovaním korupcie v štátnom podniku Lesy SR.

Na svojom Facebooku o tom informuje odborný lesnícky časopis Les & Letokruhy. Ten sa odvoláva na dobre informovaný zdroj z prostredia justície.

Medzi zadržanými majú byť aj niektorí bývalí členovia vedenia štátneho podniku.

Obvinili dve osoby

Polícia na Facebooku informovala, že v súvislosti s akciou NAKA vzniesli obvinenie voči dvom osobám "za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti." Podľa polície mali prijať úplatok vo výške minimálne 147-tisíc eur.

"Obvinený T.K. si po dohode s obvinenou L.Ď. mal vypýtať úplatok vo forme finančnej hotovosti za to, že so súkromnou spoločnosťou, ktorá bola víťazom verejnej súťaže vyhlásenej verejným obstarávateľom Lesy SR podpíše rámcové dohody. Hodnota úplatku mala byť určená vo výške 13 percent z mesačnej fakturácie. Časť úplatkov bola poskytnutá v hotovosti a ďalšia časť bola legalizovaná formou fiktívnych faktúr za poradenskú a inú činnosť," doplnila polícia. 

Vyšetrovateľ zároveň podal návrh na vzatie oboch obvinených do väzby.

Spomína sa aj Kvietik

Obvinený T.K. by mal byť podľa Denníka E Tomáš Klouček, ktorý je bývalý obchodný riaditeľ Lesov SR a zároveň bol prvým zástupcom generálneho riaditeľa podniku Mariana Staníka. 

Zatiaľ nie je jasné, že je na korupciu napojený aj Staník. V celej kauze však figuruje aj meno Martina Kvietika, ktorý je momentálne vo vyšetrovacej väzbe kvôli podvodom v agrosektore. Staník totiž v minulosti pôsobil v Kvietikových spoločnostiach. 

Mičovského to neprekvapuje

"Informácia je úplne čerstvá, že boli zadržaní 37 zamestnanci z prostredia Lesov SR. Nemám bližšie informácie, predpokladám, že v najbližších hodinách ich dostanem. Zatiaľ v tom vidím iba jasný signál, že ľudia činní v trestnom konaní si poctivo vykonávajú prácu," konštatoval minister pôdohospodárstva Ján Mičovský.

Mičovského zásah podľa jeho slov neprekvapil. "Myslím, že mňa už nemôže prekvapiť nič po skúsenostiach, čo sa v našom rezorte dialo v minulosti," doplnil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.