Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2020, 12:50 Aktualizované dňa 03.06.2020 o 16:13

Konzílium dalo zelenú, otvárať sa môžu aj hranice s ďalšími krajinami, potvrdil Matovič

Rozhodujúce slovo pri otváraní hraníc malo konzílium odborníkov.

Konzílium dalo zelenú, otvárať sa môžu aj hranice s ďalšími krajinami, potvrdil Matovič
Zdroj: TASR - Michal Svítok

Premiér Igor Matovič na spoločnom brífingu so svojim českým náprotivkom Andrejom Babišom prezradil, čo predchádzalo vzájomnému otvoreniu hraníc.

​Priznal, že rozhodujúce slovo malo konzílium odborníkov, ktoré vyhodnocuje epidemiologickú situáciu. "Dali mi zelenú," povedal Matovič s tým, že ešte v pondelok volal premiérovi Babišovi, aby s ním vyrokoval vzájomnú dohodu.

​Premiér zároveň naznačil, že nasledovať by mohli aj ďalšie krajiny. "Dali mi zelenú, tá sa týkala viacerých krajín," povedal na brífingu premiér. Otváranie hraníc a režim cestovania do okolitých krajín tak bude závisieť na dohodách medzi Slovenskom a našimi susedmi.

O ktoré konkrétne štáty ide, Matovič dnes neupresnil. 

"Obe krajiny sú ako siamské dvojčatá, zviazané spoločnou históriou, osobnými i rodinnými vzťahmi. To odlúčenie a reštrikcie na hraniciach sme preto mnohí brali veľmi citlivo. Preto som rád, že zavádzame režim bez obmedzení," skonštatoval Matovič.

Premiéri pripomenuli, že na slovenskej strane ostane kontrolný režim v prípade štátnych príslušníkov tretích krajín. Babiš zdôraznil, že na strane ČR bol o uvoľnenie režimu na hraniciach veľký záujem. Poukázal pritom na to, že Slovensko je pre ČR druhou najvýznamnejšou exportnou krajinou a rovnako druhou najpreferovanejšou turistickou destináciou pre Čechov.

"Je preto dôležité, aby sme spoločne podporili cestovný ruch, keďže aj Slováci stále viac cestujú do ČR, čo je, samozrejme, dobre," uviedol Babiš.

Otázka verejnej medzinárodnej autobusovej a vlakovej dopravy je otázkou diskusií, uviedli premiéri. "Budem rád, keď sa to úplne vráti do normálu," povedal Babiš. Matovič v tejto súvislosti poukázal na vážnosť hlasu konzília odborníkov. Myslí si však, že ak epidemiológovia odsúhlasili úplné otvorenie hraníc s ČR, mohlo by sa to týkať akejkoľvek formy dopravy.

Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa môže otváranie hraníc so susednými krajinami zo strany SR pokračovať. "Možno sa dočkáme podobného kroku na budúci týždeň aj v prípade ďalších krajín, no všetko závisí od priamych rokovaní predstaviteľov štátov," povedal Mikas.

Obaja premiéri vyzdvihli nadštandardné vzťahy oboch krajín, Babiš zhodnotil stredajšie diskusie ako konštruktívne, milé a priateľské. Matovič podľa svojich slov predpokladal, že stretnutie bude formálnejšie.

"O to viac som milo prekvapený ľudskosťou a atmosférou na tomto stretnutí," skonštatoval. Zároveň oznámil, že najbližšie spoločné rokovanie českej a slovenskej vlády sa uskutoční v lokalite Slovenského raja.

Matoviča počas stredajšej pracovnej cesty v Prahe prijme aj prezident ČR Miloš Zeman a stretne sa aj s predsedami oboch komôr českého parlamentu. Na záver programu položí v spoločnosti krajanskej komunity veniec k soche Milana Rastislava Štefánika na pražskom Petříne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.