Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2020, 12:55

Schôdza v parlamente. Poslanci rokujú o návrhoch zákonov

Sledujte dianie v parlamente počas 8. schôdze.

Schôdza v parlamente. Poslanci rokujú o návrhoch zákonov
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Rokovanie o novele upravujúcej výber kandidátov a voľbu generálneho prokurátora čaká poslancov Národnej rady na ôsmej schôdzi parlamentu. V stredu popoludní schôdzu otvoril predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Novelu zákona o prokuratúre a o rokovacom poriadku NR SR predložili do parlamentu koaliční poslanci. Navrhujú, aby sa o funkciu šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR mohli uchádzať aj kandidáti, ktorí nie sú prokurátormi.

Rozšíriť by sa mal okruh osôb a inštitúcií, ktoré kandidátov navrhujú. Prejsť by mali verejným vypočutím na ústavnoprávnom výbore a voľba v pléne parlamentu by mala byť verejná.

Počas ôsmej schôdze vystúpi v pléne aj prezidentka. Podľa navrhovaného programu má hlava štátu vystúpiť so správou o stave SR v piatok 5. júna o 9.00 h. Pôjde o jej prvé vystúpenie pred poslancami po nástupe do funkcie.

Parlament by mal v skrátenom legislatívnom konaní prerokovať vládny návrh zákona o mimoriadnych štátnych zárukách. Slovensko by mohlo v prípade jeho schválenia získať možnosť uchádzať sa o pôžičky z nástroja Európskej únie, ktorými by mohlo pokryť výdavky na pomoc trhu práce počas mimoriadnej situácie v dôsledku pandémie nového koronavírusu. V zrýchlenom režime má tiež plénum prebrať novelu zákona o športe, ktorou by sa zefektívnilo použitie finančných prostriedkov v športe v súvislosti s krízovou situáciou či upravila činnosť športových organizácií počas krízy.

Poslanci tiež majú prerokovať Program stability SR 2020 až 2023. Vyplýva z neho napríklad to, že slovenská ekonomika zaznamená v tomto roku najvýraznejší pokles vo svojej histórii. Podpíše sa pod to pandémia nového koronavírusu. Čaká ich aj návrh na zmenu mandátu a na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl SR v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO do Lotyšska, Litvy a Poľska.

Na programe je aj novela zákona o štátnej cene. Predložil ju do parlamentu koaličný poslanec Jozef Lukáč (Sme rodina). Navrhuje, aby štátnu cenu mohli dostať aj osobnosti za zásluhy v humanitárnej oblasti.

Poslanec Ján Podmanický (nezaradený) navrhol presunúť na júlovú schôdzu pléna návrh zmenu Zákonníka práce, ktorou by sa zakázal maloobchodný predaj počas nedieľ. Podmanický je jedným z predkladateľom tohto návrhu. Poslanci by sa ním teda mali zaoberať v júli.

Plénum by malo prerokovať aj výročnú správu o činnosti Ústavu pamäti národa za minulý rok, návrh Medziparlamentnej únie a voľbu ich predsedov a tiež návrh vlády SR na doplnenie členov Rady Slovenského pozemkového fondu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.