Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2020, 12:39 Aktualizované dňa 03.06.2020 o 14:01

Matovič klamal občanom v priamom prenose, bojí sa demonštrácií, tvrdí Pellegrini

Podľa Petra Pellegriniho premiérovi vyhovuje naťahovať núdzový stav a zákaz zhromažďovať sa.

Matovič klamal občanom v priamom prenose, bojí sa demonštrácií, tvrdí Pellegrini
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini kritizoval svojho nástupcu v premiérskom kresle Igora Matoviča kvôli tomu, že na Slovensku je stále vyhlásený núdzový stav z dôvodu pandémie koronavírusu.

A to aj napriek tomu, že na epidemiologická situácia na Slovensku je veľmi priaznivá. "Dôvody na núdzový stav už dávno pominuli," tvrdí Pellegrini.

​Ak Matovič nezmení názor na zrušenie núdzového stavu, Pellegrini osloví prezidentku Zuzanu Čaputovú. Ak bude vláda po skončení sa zákonnej lehoty 90 dní navrhovať opätovné vyhlásenie núdzového stavu, plánuje sa obrátiť na Ústavný súd.

"Matovič klamal občanom v priamom prenose," vyhlásil Pellegrini, ktorý pripomenul premiérov výrok, že núdzový stav nikoho neobmedzuje. Oponoval mu, že je v platnosti zákaz zhromažďovania.

"Chce, aby to tu fungovalo tak, ako mu to vyhovuje," pokračoval Pellegrini v kritike predsedu vlády.

Podľa Pellegriniho Matovičovi vyhovuje naťahovať núdzový stav a zákaz zhromažďovať sa, aby ľudia nevedeli vyjadriť nespokojnosť s jeho vládou.

Odmieta tiež tvrdenia Matoviča o potrebe núdzového stavu na poskytovanie pomoci a podpory pre dosahy krízy a na zásobovanie nemocníc. Takúto možnosť podľa neho dáva aj mimoriadna situácia a nemusí byť vyhlásený núdzový stav.

Núdzový stav vyhlásila vláda pre štátne nemocnice pôvodne od 16. marca 2020. Následne ho viackrát rozšírila o ďalšie oblasti a opatrenia. V zmysle zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu môže trvať maximálne 90 dní. Jeho predĺženie či opätovné vyhlásenie právna úprava nešpecifikuje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.