Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2020, 11:14 Aktualizované dňa 03.06.2020 o 11:48

"Od polnoci obnovujeme Česko-Slovensko." Matovič oznámil úplné otvorenie hraníc s Českom

  • Keď Igor Matovič vystúpil z limuzíny, privítal sa s Andrejom Babišom objatím.
  • Premiéri sa na uvoľnení hraničného režimu dohodli pred dvoma dňami, od tej doby to však udržiavali v tajnosti.

Od dnešnej polnoci sa úplne obnovuje voľný pohyb na hranici medzi Slovenskom a Českom, ako to bolo pred pandémiou koronavírusu. V Prahe to oznámili premiér Igor Matovič a jeho český náprotivok Andrej Babiš.

"Od polnoci obnovujeme Česko-Slovensko," uviedol symbolicky Matovič k svojmu "darčeku", ktorý priviezol do českej metropoly.

​Bližšie informácie premiéri poskytnú na tlačovej konferencii po spoločnom rokovaní, v HNtelevízii ju budete môcť sledovať naživo.

Aktuálne môžu Slováci do Česka a naopak vycestovať bez povinnosti predkladať negatívny test na koronavírus, do vlasti sa však musia vrátiť do 48 hodín. Ak Slováci dodržia túto lehotu, zároveň doma sa vyhnú karanténe a testu.  

Babiš ocenil, že Matovič dodržal tradíciu

"Som veľmi rád, že môžem na prvej oficiálnej ceste privítať slovenského premiéra. Veľmi intenzívne sme spolu komunikovali a som rád, že dodržal tradíciu," povedal Babiš.

​Uvítací ceremoniál ovplyvnili opatrenia proti koronavírusu. Obaja premiéri mali rúška a biele rukavice, rovnako ako členovia ich delegácií.

Keď Matovič vystúpil z limuzíny, privítal sa s Babišom objatím, potom obaja prešli po červenom koberci pred čestnou strážou a pozreli sa z vyhliadky na Prahu. Následne spoločne oznámili uvoľnenie hraničného režimu. Povedali, že sa na ňom dohodli pred dvoma dňami, od tej doby to však udržiavali v tajnosti.

Zobral aj ministrov

V hlavnom meste Českej republiky Matovič absolvuje svoju prvú zahraničnú pracovnú cestu. Na pražskom letisku ho privítal slovenský veľvyslanec v Prahe Peter Weiss.

​Z letiska si to slovenský premiér spolu s delegáciou namieril do Kramářovej vily, v rezidencii českého predsedu vlády ho privítal český premiér Andrej Babiš. Šéfovia exekutív majú hovoriť o pandemickej situácii v oboch krajinách, rovnako majú diskutovať o bilaterálnej spolupráci a cezhraničnom režime a takisto o návrhu dlhodobého rozpočtu Európskej únie.

Súčasťou delegácie sú viacerí ministri vrátane podpredsedníčky vlády Veroniky Remišovej (Za ľudí), ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO), ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nominant SaS) a ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Remišová a Mikulec majú počas dňa naplánované aj separátne rokovania s českými partnermi.

Konzílium sa stretne s Prymulom

V delegácii je tiež konzílium odborníkov. Člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík informoval o tom, že konzílium sa stretne s Romanom Prymulom, ktorý viedol český ústredný krízový štáb počas nástupu pandémie nového koronavírusu, od júna je vládnym splnomocnencom pre vedu a výskum v zdravotníctve.

"Budeme hovoriť o skúsenostiach pri zvládnutí pandémie, no rovnako bude témou pripravenosť oboch krajín na riziko druhej vlny a možná koordinácia aktivít v takomto prípade," uviedol Mistrík.

Slovenského premiéra prijmú v rámci programu aj český prezident Miloš Zeman, rovnako tak šéfovia oboch komôr českého parlamentu - predseda Senátu Miloš Vystrčil a predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček. Premiér Matovič takisto položí veniec k soche Milana Rastislava Štefánika na pražskom Petříne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.