Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2020, 14:10 Aktualizované dňa 01.06.2020 o 15:45

Pellegrini vyzval Matoviča, aby zrušil núdzový stav: Opatrenia brzdia oživenie ekonomiky

Peter Pellegrini spochybnil, že permanentný krízový štáb alebo konzílium odborníkov nemôže rozhodovať o osude krajiny.

Pellegrini vyzval Matoviča, aby zrušil núdzový stav: Opatrenia brzdia oživenie ekonomiky
Zdroj: TASR

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini vyzval premiéra Igora Matoviča, aby zrušil núdzový stav. Podľa bývalého premiéra už pominuli dôvody, na základe ktorých bol vyhlásený.

"Chcem sa spýtať, dokedy a podľa akého ukazovateľa chce Igor Matovič držať núdzový stav. Je zrejmé, že tieto opatrenia sú brzdou oživovania ekonomiky, ktoré napáchajú veľké škody," povedal na brífingu Pellegrini. Ak tak Matovič neurobí, Pellegrini je pripravený podať sťažnosť na Ústavný súd.

Pellegrini zopakoval, že Slovensku hrozí pandémia nezamestnanosti a ekonomická chudoba.

"Matoviča fascinuje núdzový stav, nemusí dodržiavať všetky pravidlá, ale môže sa správať ako sultán," doplnil Pellegrini.

Už nemá opodstatnenie

Spochybnil, že permanentný krízový štáb alebo konzílium odborníkov nemôže rozhodovať o osude krajiny.

"Ústava nepozná žiadne konzíliá ani permanentné krízové štáby. V demokratickej krajine musia prijímať rozhodnutia vládni predstavitelia," povedal Pellegrini.

Pokiaľ premiér neprijme túto výzvu, Pellegrini verí, že núdzový stav po 90 dňoch skončí. Ak by ho chcel premiér opätovne predĺžiť, Pellegrini by uvažoval, že sa obráti na prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá by podľa neho mohla ovplyvniť Matoviča, aby nepokračoval v tomto "čoskoro protiústavnom konaní".

Ak sa to nepodarí, je tu podľa neho priestor na ďalšie podanie na ÚS. Pripomenul pritom, že v začiatkoch mal núdzový stav svoje opodstatnenie.

Upozornil tiež na to, že rozhodnutia prijímajú nikým nevolené orgány, ktoré nemajú oporu v zákonoch ani Ústave.

"Ústava SR nepozná konzíliá ani permanentné alebo neviem aké krízové štáby. Netušíme, kto a akým spôsobom a na základe akých kritérií bol do nich menovaný," doplnil Pellegrini s tým, že má ísť len o poradné orgány ústredného krízového štábu či premiéra. Rozhoduje podľa neho vždy vláda, ktorá má prevziať zodpovednosť.

Žiada zrušiť aj zákaz zhromažďovania sa

Podpredseda parlamentu upozornil tiež na to, že zákaz zhromažďovania zaviedli pred Veľkou nocou, no časovo ho neohraničili. Žiada preto premiéra, aby zákaz zrušil.

"Pretože sa to javí ako vaša snaha zabrániť komukoľvek, kto nesúhlasí s vašou politikou a chce to prejaviť buď protestom, alebo nejakým iným zhromaždením. Vy sa takýmto spôsobom bránite a ľuďom zakazujete prejavenie ich vlastného názoru," dodal.

Pellegrini nesúhlasí s tým, aby sa opatrenia predlžovali pre obavy z druhej vlny pandémie. "Zvolanie vlády je otázka maximálne 24 hodín. Keď druhá vlna príde a Slovensko bude musieť na ňu reagovať, bude dostatok dôvodov a času, aby sa vláda zišla a o prípadnom vyhlásení krízovej situácie, núdzového stavu alebo ďalších opatrení rozhodla následne," skonštatoval.

Poslanec Matúš Šutaj Eštok (Smer-SD) v tejto súvislosti povedal, že v Česku zrušili núdzový stav po 66 dňoch, v Maďarsku sa má zrušiť a na Slovensku sa tak ešte nestalo, hoci je tu lepšia situácia. Pellegrini povedal, že by núdzový stav zrušil už dnes.

Núdzový stav vyhlásila vláda pre štátne nemocnice pôvodne od 16. marca 2020. Následne ho viackrát rozšírila o ďalšie oblasti a opatrenia. V zmysle zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu môže trvať maximálne 90 dní. Jeho predĺženie či opätovné vyhlásenie právna úprava nešpecifikuje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.