Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.05.2020, 11:46

Vo fonde, ktorý založil Matovič, je už 650-tisíc eur. Peniaze ľudia ešte nedostali

Do fondu prispievajú vládni politici, pridať sa môže aj verejnosť.

Vo fonde, ktorý založil Matovič, je už 650-tisíc eur. Peniaze ľudia ešte nedostali
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Z Fondu vzájomnej pomoci, ktorý začiatkom apríla založil premiér Igor Matovič (OĽaNO), sa ešte nezačali rozdeľovať peniaze.

Vedúci Úradu vlády SR Július Jakab rokuje o príprave systému pomoci s neziskovým fondom ĽudiaĽuďom.sk, výsledný systém fungovania má predstaviť v najbližšom období.

Povedal to riaditeľ tlačového a informačného odboru úradu vlády Richard Pekár. Vo fonde, ktorý je vedený ako transparentný účet, je zatiaľ vyše 650-tisíc eur.

"Vedúci úradu vlády Július Jakab požiadal o spoluprácu a rokuje s neziskovým fondom ĽudiaĽuďom.sk, ktorý už niekoľko rokov zabezpečuje systém pomoci ľuďom tak, aby systém bol čo najtransparentnejší, najrýchlejší a najefektívnejší. Výsledný systém fungovania predstaví v najbližšom období," povedal Pekár.

Z Úradu vlády SR pred časom uviedli, že sa má zmeniť zákonná úprava tak, aby sa z fondu dali uvoľniť financie občanom. Fond má slúžiť na riešenie individuálnych životných prípadov, ovplyvnených krízou súvisiacou so šírením nového koronavírusu.

Prispievajú doň vládni politici, pridať sa môže aj verejnosť. O prerozdelení financií z fondu má rozhodovať komisia. Tvoriť ju majú ľudia z odborných kruhov, verejnosti i zástupcovia politických strán. Matovič ponúkol miesta v komisii aj opozícii. Pekár pre TASR povedal, že komisia ešte nie je zložená.

Transparentný účet je aktívny už takmer dva mesiace, vedený je na webe Štátnej pokladnice pod názvom Fond vzájomnej pomoci. Za jeho fungovanie zodpovedá vedúci úradu vlády.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.