Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2020, 14:01 Aktualizované dňa 29.05.2020 o 18:21

Polícia zadržala šéfa konzorcia D4R7, spoločnosť sa bráni

Podozrivú osobu zadržali kvôli trestnej činnosti ohrozenia a poškodenia životného prostredia.

Polícia zadržala šéfa konzorcia D4R7, spoločnosť sa bráni
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Polícia zadržala jedného muža v súvislosti s výstavbou bratislavského obchvatu. Podľa televízie Markíza sú iniciály zadržaného M. H., pričom novým generálnym riaditeľom spoločnosti D4R7 Construction je Michael Heerdt. Spoločnosť v reakcii pre HN potvrdila, že zadržaným bol práve Heerdt.

"Takýto postup je mimoriadne prekvapivý, keďže spoločnosť a jej manažment, vrátane dotknutej osoby, vždy plne spolupracovali so slovenskými orgánmi," píše v reakcii spoločnosť.

Právomoc slovenských orgánov spoločnosť D4R7 Construcion rešpektuje, ale ku konkrétnym krokom má výhrady.

"Považujeme za neakceptovateľné, ak sa citlivé informácie o našich pracovníkoch posúvajú médiám ešte predtým, než sa dotknuté osoby majú možnosť vyjadriť k obvineniam na ich adresu. Vyzývame orgány činné v trestnom konaní, aby v súlade s princípmi právneho štátu rešpektovali prezumpciu neviny a aby sa zdržali používania nezákonných, zbytočných a neprimeraných opatrení," dodáva spoločnosť v stanovisku.

V súvislosti s výstavbou D4 a R7 sa dlhodobo hovorí o podozreniach, že sa na stavbu vozí aj kontaminovaná zemina, nevhodný materiál či odpad z nelegálnych skládok z okolia Bratislavy. Pre tieto podozrenia zasahovala na stavbe obchvatu viackrát aj polícia, ktorá odoberala vzorky na znalecké skúmanie.

V novembri 2019 oznámil vtedajší člen predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Peter Gandl, že statické skúšky únosnosti časti násypu na stavbe diaľnice D4 pri Jarovciach nevyhovujú, čo je podľa neho pravdepodobne ešte horší problém, ako tunajší nález azbestu na stavbe.

"Pri kontrole sa zistilo, že sa tam našli kusy dreva, že tam boli nejaké textílie a také materiály, ktoré jednoznačne do násypu nepatria, a, samozrejme, znižujú jeho únosnosť," podotkol s tým, že podľa neho sa bude asi musieť násyp rozobrať a vybudovať nanovo.

Firma D4R7 Construction, ktorá je hlavným zhotoviteľom projektu D4 a R7, sa naopak snaží štátu dokázať, aj správami od nezávislých expertov, že dotknutý násyp je z ekologického i stavebného hľadiska v poriadku.

Spoločnosť zároveň dlhodobo deklaruje, že na projekt bratislavského nultého obchvatu nepoužíva nevhodné či kontaminované materiály. Používané materiály sú podľa firmy v súlade s normami a majú potrebné certifikáty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.