Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2020, 11:05

"Takéto správanie nestrpím." Mičovský chce vylúčiť násilníckych farmárov zo štátnych podpôr

Podľa ministra je nevyhnutné, aby spoločnosť i všetky orgány štátnej moci takéto skutky jednoznačne odsúdili.

"Takéto správanie nestrpím." Mičovský chce vylúčiť násilníckych farmárov zo štátnych podpôr
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Farmári, ktorí budú spory o obhospodarovanie poľnohospodárskej pôdy riešiť násilím, prídu o štátnu podporu.

Povedal to vo štvrtok minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský, ktorý tak reagoval na posledný zverejnený prípad napadnutia farmára Belejčáka z minulého týždňa na východnom Slovensku.

"Takéto správanie nestrpím. Minulý týždeň som dal pokyn na prípravu tvrdých opatrení proti farmárom, ktorí sa takýchto skutkov dopustia. Budú vylúčení z dotačných schém a prídu o pôdohospodárske podpory," povedal Mičovský.

Skutky treba odsúdiť, tvrdí minister

Podľa ministra je nevyhnutné, aby spoločnosť i všetky orgány štátnej moci takéto skutky a ich páchateľov jednoznačne a príkladne odsúdili.

"Nestačí len zdvihnúť prst. Musia prísť jasné činy, ktoré preukážu, že takéto praktiky sa na Slovensku nebudú tolerovať a ich páchatelia budú prísne potrestaní," zdôraznil Mičovský.

Hľadajú sa spôsoby

Generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Tibor Guniš zdôraznil, že PPA hľadá spôsoby, ako zabrániť, aby k takejto situácii, keď sa farmári sporia o obhospodarovanie pozemkov, nemohlo v budúcnosti dôjsť.

Jedným z možných spôsobov je digitalizácia procesov. Podľa Guniša pomôžu dáta zo satelitných snímok, z katastra nehnuteľností či iných dátových zdrojov.

"Samozrejme, tieto procesy chceme aplikovať tak, aby ich vedel veľký, ale aj malý farmár jednoducho čítať," uviedol Guniš. Kedy však budú opatrenia prijaté, Guniš nespresnil.

Podobných prípadov má byť veľa

Syn zbitého farmára Ivo Belejčák zdôraznil, že ich firma chová 200 kusov dobytka, ktoré musia živiť. Problém s obhospodarovaním plôch sa podľa neho tiahne už od roku 2014.

"Je mi ľúto, že to došlo tak ďaleko," povedal Belejčák. Takýchto prípadov, keď sa niektorí podnikatelia usilujú svojich konkurentov zničiť, je podľa neho na Slovensku veľmi veľa. Schéma je vo veľkej väčšine prípadov rovnaká.

Farmárom bránia vo využívaní priamych platieb ich konkurenti tak, že požiadajú o dotácie na rovnaké plochy. Pôdohospodárska platobná agentúra potom takéto žiadosti vyradí.

S fyzickým násilím sa však Belejčák stretol počas uplynulých rokov prvýkrát.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.