Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2020, 12:51 Aktualizované dňa 27.05.2020 o 13:04

Vláda zrušila súťaž na nákup 400 obrnených vozidiel v hodnote vyše 320 miliónov eur

Zrušenie tendra navrhol minister obrany Jaroslav Naď, ktorý tvrdil, že podmienky výberu dodávateľa boli nastavené v prospech jedného vozidla.

Vláda zrušila súťaž na nákup 400 obrnených vozidiel v hodnote vyše 320 miliónov eur
Zdroj: TASR/František Iván

Slovenská vláda zrušila súťaž na nákup viac ako 400 obrnených vozidiel pre armádu v odhadovanej hodnote 321 miliónov eur, ktorú vlani začal predchádzajúci kabinet.

Zrušenie tendra navrhol minister obrany Jaroslav Naď, ktorý ešte ako opozičný politik tvrdil, že podmienky výberu dodávateľa boli nastavené v prospech jedného vozidla.

"Bolo to šité horúcou ihlou"

Ide o prvú veľkú armádnu zákazku, v ktorej súčasná vláda premiéra Igora Matoviča nepokračuje.

"Tie vozidlá, ako boli nakonfigurované, v tomto momente nie sú prioritou. Bolo to šité horúcou ihlou. Bol som presvedčený, som presvedčený a budem presvedčený, že ten projekt bol jedným z najviac netransparentných projektov, ktorý predchádzajúca vláda predviedla," povedal novinárom Naď.

Minister obrany v minulosti tvrdil, že podmienky tendra boli nastavené v prospech vozidla Gerlach zo skupiny HTC Investments, do ktorej patrí aj český výrobca traktorov Zetor.

Projekt nákupu spomínaných viacúčelových taktických vozidiel ešte vlani nariadil zrušiť Úrad pre verejné obstarávanie. Ministerstvo obrany za predchádzajúcej vlády sa proti tomuto rozhodnutiu však odvolalo.

V nákupe radarov sa bude pokračovať

Slovensko naopak bude pokračovať v nákupe vojenských radarov, z ktorých výrazná väčšina je už po čase životnosti. Slovensko pôvodne oslovilo 13 krajín vrátane Česka, ktoré však ponuku na dodávku radarov nepodalo.

Naď skôr povedal, že vláda umožní záujemcom predložiť novú ponuku.

Slovensko predtým v rámci modernizácie zastaranej techniky armády nakúpilo napríklad dopravné lietadlá a vrtuľníky, takisto podpísalo zmluvu so Spojenými štátmi na dodávku 14 kusov najmodernejšej verzie stíhačiek F-16.

Matovičova vláda po svojom nástupe do úradu tento rok v marci vyjadrila ambíciu postupne zvýšiť výdavky na obranu na úroveň dvoch percent výkonu ekonomiky, ako to krajine vyplýva z členstva v NATO.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.