Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2020, 09:55 Aktualizované dňa 26.05.2020 o 12:13

"Sme dotrhaní a unavení." Fico tvrdí, že je pripravený zmeniť svoje správanie

Robert Fico vyhlásil, že presne vie, čo má urobiť, aby bol Smer najsilnejšou politickou stranou.

"Sme dotrhaní a unavení." Fico tvrdí, že je pripravený zmeniť svoje správanie
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Robert Fico na brífingu priznal, že strana Smer potrebuje zmeny. Zdôraznil, že je pripravený zmeniť aj svoj vzorec správania sa.

"Mne záleží na tom, aby došlo k zmenám, ktoré urobia silnejšiu politickú stranu. Ale zmeny nie preto, aby sme vás zabavili, kŕmili a napĺňali osobné ambície niekoho," povedal Fico.

Fico vie, čo má urobiť

Dodal, že presne vie, čo má urobiť, aby bol Smer najsilnejšou politickou stranou.

"Sme dotrhaní, unavení a potrebujeme nových bojovníkov. Ale bojovníkov, nie slniečkarov. Ale ľudí, ktorí sa vedia postaviť na barikádu. Ja už nepatrím medzi tých, ktorí majú chuť sa hádať s niekym v televízii," doplnil Fico. 

Fico na brífingu hovoril aj o tom, že dosiahnutý sociálny štandard ľudí by sa nemal ani pre pandémiu znižovať.

Na otázku, či by prijal funkciu čestného predsedu po dohode v strane, odpovedal, že ho treba nechať využiť 30-ročné skúsenosti.

"Patrím medzi tých politikov, ktorí si kladú otázku, nie čo Smer-SD urobí pre mňa. Smer-SD už pre mňa urobil veľmi veľa," skonštatoval a poukázal aj na úspechy podpredsedov strany, napríklad Richarda Rašiho či Petra Pellegriniho.

Odmieta "ruvačky"

Odmieta, že by v Smere niekedy boli "ruvačky" o funkcie. Stranu naďalej považuje za životaschopnú. V opozícii podľa neho bude musieť pôsobiť aktívne nielen v sociálnej oblasti, ale aj v oblasti demokracie a právneho štátu.

V Smere sa diskutuje o zmenách a o budúcnosti strany. Podporu diskusii o výmene vo vedení už avizovalo viacero predstaviteľov strany. Viacero jej členov by uvítalo vzájomnú dohodu a kompromis na vedení strany medzi oboma lídrami, teda súčasným predsedom Ficom a podpredsedom strany Petrom Pellegrinim. Niektorí pripustili funkciu čestného predsedu pre Fica.

Pellegrini už prejavil záujem kandidovať o post predsedu Smeru-SD. V nedávnom rozhovore pre TASR skonštatoval, že strana potrebuje generačnú výmenu. Nevylúčil ani odchod zo strany, zrejme by ho nasledovali aj viacerí spolustraníci. Chce novú a modernejšiu sociálnu politiku. Podporu mu vyjadrili aj poslanci Bratislavského samosprávneho kraja za Smer-SD.

Tri oblasti pre Smer

Strana podľa neho nedovolí, aby sa sociálny štandard obyvateľov znižoval. Sú tri oblasti, v ktorých môžu sociálne štandardy podľa Fica 'ísť dole', a to minimálna mzda, Zákonník práce a 13. dôchodok. Vyzval preto odborárov a Jednotu dôchodcov na Slovensku , aby pomohli ubrániť pri súčasnej pravicovej vláde doteraz dosiahnuté štandardy.

Prvou oblasťou je podľa neho minimálna mzda. "Prijali sme 'automat', že predstavuje 60 % zárobku v národnom hospodárstve. Jej inštitút je v ústave. Mala by rásť, a nie ako počúvame, že by sa mala zmrazovať. Odmietame úvahy o zmrazovaní minimálnej mzdy. Žiadam preto odbory, aby téma minimálnej mzdy bola naďalej jednou z ich základných tém," vyzval odborárov. Očakáva, že minimálna mzda v roku 2021 by mala byť na úrovni 653 eur.

Druhou témou je podľa Fica tzv. flexibilita Zákonníka práce, teda posunutie práva v pracovnoprávnych vzťahoch v prospech zamestnávateľov. "Vyzývam preto odbory - nedovoľme vstupovať do Zákonníka práce," zdôraznil predseda Smeru.

Dodal, že treťou témou je tzv. trinásty dôchodok. "Nie je to nejaká almužna, títo ľudia si ho zaslúžia," poznamenal. Fico vyzval preto JDS, aby od súčasného vedenia štátu požadovala dodržanie dohôd súvisiacich s 13. dôchodkom, ktoré boli uzatvorené počas mandátu minulej vlády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.