Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2020, 00:00

Čo robiť, keď konateľ robí problémy

Keď konateľ v eseročke so spoločníkmi nespolupracuje, tí ho môžu obísť a štatutára odvolať.

Čo robiť, keď konateľ robí problémy
Zdroj: Dreamstime

Problémy v eseročke prichádzajú napríklad vtedy, keď je konateľ zároveň jedným z jej spoločníkov. „Spory medzi spoločníkmi a konateľmi sú obvyklé. Často ústia až do súdnych konaní,“ hovorí advokát Slavomír Rabatin. Niekedy konateľ úmyselne ignoruje valné zhromaždenie a jeho príkazy. Dobrou správou pre spoločníkov je, že sa proti problémovému konateľovi môžu brániť. Zvolajú valné zhromaždenie sami a štatutára odvolajú. Pomôže im v tom aj zmluva o výkone funkcie konateľa, ktorá presne určuje jeho povinnosti aj pokutu v prípade, že si ich neplní. Ak nepomôže ani to, majú možnosť obrátiť sa na súd a žiadať zmeny vlastníka firmy.


Riešenie bez konateľa
Najjednoduchším riešením je odvolať štatutárneho zástupcu. O tom rozhodujú spoločníci na valnom zhromaždení. „Aj na zvolanie valného zhromaždenia spoločníkov, na ktorom sa má konateľ odvolať, sa vyžaduje súčinnosť konateľa,“ vysvetľuje advokát. „Osobitne v prípade, keď je jediným konateľom v spoločnosti,“ spresňuje. Konateľ sa môže zaťať a odmietnuť zvolať valné zhromaždenie. Ani obštrukciami však nedokáže dlhodobo blokovať svoje odvolanie z funkcie. Spoločníci môžu š

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.