Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2020, 18:31 Aktualizované dňa 23.05.2020 o 21:12

Už sa nečaká na Google. Domácu karanténu pre Androidy spustili, oznámil Matovič

Zatiaľ sa aplikácia dá stiahnuť len do mobilov s Androidom a do systému možno vstúpiť len na priechode Berg.

Už sa nečaká na Google. Domácu karanténu pre Androidy spustili, oznámil Matovič
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Systém domácej inteligentnej karantény prostredníctvom aplikácie eKaranténa je spustený. A to aj napriek tomu, že spoločnosti Apple a Google aplikáciu stále neschválili. Na sociálnej sieti o tom informoval premiér Igor Matovič.

Neskôr premiér ďalším statusom oznámil, že prví ľudia už prešli cez hranice do domácej karantény.

​Ako dôvod pre spustenie predseda vlády uviedol, že ľudia už nemôžu viac čakať. Avšak zatiaľ sa aplikácia eKaranténa dá stiahnuť len do mobilov s operačným systémom Android. Pre iPhony stále platí, že si do nich bude možné aplikáciu stiahnuť až po schválení spoločnosťou Apple.

Spočiatku bude možné systém využiť len na hraničnom prechode Berg, a to oddnes od 19:00. "O pridaní ďalších priechodov bude policajný zbor postupne informovať," doplnil Matovič. Od zajtra bude možnosť odchodu zo štátnej do domácej karantény.

Zdroj: Úrad vlády

Podmienky na domácu karantnénu zostavájú až na jednu výnimku rovnaké, ako boli pôvodone oznámené (pozri infografiku vyššie). Záujemcovi však pribudne povinnosť podpísať jedno vyhlásenie o vzatí na vedomie, že aplikácia zatiaľ nie je autorizovaná spoločnosťami Apple a Google a preberá preto na seba riziko s tým spojené

Spustenie domácej karantény očakávali repatrianti pôvodne už v piatok 22. mája, keď sa ich väčší počet dostavil na hraničný priechod Jarovce - Kittsee. Niektorí z nich blokovali premávku, čo spôsobilo zdržanie na hraniciach s Rakúskom.

Základnými podmienkami na absolvovanie karantény v domácej izolácii je smartfón s kamerou a určovaním polohy, nonstop wifi pripojenie alebo dostatok mobilných dát a dostatočný mobilný signál na mieste izolácie. Občan musí v domácej izolácii absolvovať test na COVID-19. Počas domácej izolácie občan ani ostatní členovia domácnosti nemôžu opustiť miesto izolácie.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.