Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2020, 11:19

Ministerstvo zdravotníctva chce na Slovensku remdesivir, oslovilo výrobcu lieku proti koronavírusu

Keďže sa liek ukazuje ako nádejný pri liečbe pacientov s ochorením COVID-19 vo vážnom stave, globálny dopyt po lieku ďaleko presahuje kapacity výrobcu.

Ministerstvo zdravotníctva chce na Slovensku remdesivir, oslovilo výrobcu lieku proti koronavírusu
Zdroj: TASR

Ministerstvo zdravotníctva v snahe zabezpečiť lieky určené na terapiu ochorenia COVID-19 oslovilo výrobcu lieku s účinnou látkou remdesivir so žiadosťou o zabezpečenie dostatočného množstva pre pacientov.

Zároveň vydalo povolenie na terapeutické použitie neregistrovaného lieku v neregistrovanej indikácii ochorenia COVID-19. Potvrdila to hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

​Ako uviedla hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková, keďže sa liek ukazuje ako nádejný pri liečbe pacientov s ochorením COVID-19 vo vážnom stave, globálny dopyt po lieku ďaleko presahuje kapacity výrobcu. "Preto ak sa preukáže jeho účinnosť, navýšenie výrobných kapacít je pozitívnou správou," komentovala.

​Momentálne je podľa ŠÚKL prioritou podávať liek pacientom začleneným do realizujúcich sa klinických skúšaní a v rámci terapeutického použitia neregistrovaného lieku pacientom v najviac zasiahnutých krajinách.

Jurkemíková doplnila, že v krajinách s nižším počtom nakazených sa podáva len v ojedinelých prípadoch. Momentálne je takéto podávanie lieku obmedzené len na tehotné ženy a deti do 18 rokov.

"Na Slovensku je našťastie epidemiologická situácia veľmi priaznivá, a keďže remdesivír je vyhradený len pre určitých pacientov v závažnom stave, podľa našich informácií na Slovensku zatiaľ nebol podaný," dodala.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.