Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2020, 11:13

Ústavný súd vyhovel sťažnosti Markízy. Zrušil verdikt v kauze zmeniek

Senát skonštatoval porušenia práv sťažovateľa a krajskému súdu vrátil záležitosť na opätovné konanie.

Ústavný súd vyhovel sťažnosti Markízy. Zrušil verdikt v kauze zmeniek
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ústavný súd vyhovel sťažnosti spoločnosti Markíza-Slovakia voči rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave, ktorým ako odvolací orgán zrušil rozhodnutie okresného súdu o zastavení zmenkového sporu, týkajúceho sa zaplatenia sumy 8 298 479 eur spolu s príslušenstvom.

Senát skonštatoval porušenia práv sťažovateľa a krajskému súdu vrátil záležitosť na opätovné konanie.
Krajský súd tesne pred Vianocami 2018 skonštatoval, že okresný súd zaujal nesprávny procesný postup, nemal dôvod na zastavenie konania a preto je povinný konanie znovu obnoviť a vo veci rozhodnúť.

​Podľa Markízy bola interpretácia a aplikácia právnych noriem Krajského súdu v rozpore s Civilným sporovým poriadkom a poškodila tak Markízu ako stranu sporu.

Ústavný súd sa s podnetom sťažovateľa v tejto časti stotožnil. "Základné práva spoločnosti Markíza-Slovakia na súdnu ochranu a právo na spravodlivé súdne konanie boli rozhodnutím krajského súdu zo dňa 21. 12. 2018 porušené,“ konštatuje nález.

Rozhodnutie s odôvodnením zo dňa 28. apríla 2020 poskytli pre médiá zástupcovia TV Markíza.

V odôvodnení rozhodnutia ÚS upozornil, že uznesenie senátu KS v Bratislave popiera legitímne očakávania sporovej strany ako komponentu základného práva na súdnu ochranu a práva na spravodlivé súdne konanie.

Nad rámec toho ide o výklad práva natoľko svojvoľný, že v ňom možno badať prvky zneužitia moci,“ konštatoval Ústavný súd.

​Ústavní sudcovia takisto poukázali na to, že hoci obsadenie rozhodovacieho senátu, do ktorého sa krátko pred vynesením rozsudku dostala Andrea Haitová, sestra bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej nebol porušením zákona, nemožno vylúčiť obavy zo zaujatosti.

"Je ľudsky a občiansky náročné mať zo strany strán sporu, ale aj zo strany ústavného súdu dôveru v spravodlivé rozhodovanie trestne stíhaných sudcov pôsobiacich na viacerých všeobecných súdoch," skonštatoval Ústavný súd.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.