Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2020, 15:47

Sulík s Holým pochybili pri majetkových priznaniach, hrozí im pokuta vo výške mesačného platu

Problémom je to, že majetkové priznanie podali po termíne.

Sulík s Holým pochybili pri majetkových priznaniach, hrozí im pokuta vo výške mesačného platu
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Podpredsedovia vlády Richard Sulík (SaS) a Štefan Holý (Sme rodina) majú parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetľovať neskoré podanie svojich majetkových priznaní.

V zmysle zákona im hrozí pokuta vo výške mesačného platu. Povedal to predseda výboru Richard Raši (Smer-SD) po stredajšom rokovaní výboru.

Raši skonštatoval, že od Sulíka a Holého si členovia výboru vyžiadali vyjadrenie a zdôvodnenie toho, prečo podali priznania neskôr. "Zákon hovorí, že pokiaľ niekto nepodal priznanie a podá ho čo len deň neskôr, štandardná pokuta je daná v objeme jedného mesačného platu," uviedol Raši.

Holý aj Sulík už nedávno povedali, že sú si vedomí neskorého podania, Holý dodal, že je ochotný akceptovať pokutu.

Posvieti si na Kisku

Výbor bude tiež podľa Rašiho opätovne konať vo veci voči exprezidentovi a šéfovi Za ľudí Andrejovi Kiskovi v súvislosti s financovaním jeho kampane.

Výbor už v minulom volebnom období rozhodol o pokute, pričom Kiska sa obrátil na Ústavný súd, ktorý uznesenie výboru zrušil a vrátil mu vec na ďalšie konanie.

"Na ďalšom výbore dá spravodajca návrh ďalšieho postupu konania voči bývalému prezidentovi Kiskovi," povedal Raši s tým, že z hľadiska výboru šlo o to, že Kiska neuviedol všetky príjmy v rámci financovania kampane.

Výbor zároveň podľa Rašiho slov udelil pokutu vo výške mesačného platu bývalému členovi predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne Vladimírovi Turčekovi, pretože podal neskoro majetkové priznanie.

Konanie voči Richterovi prerušili

Vo veci konania voči exministrovi práce Jánovi Richterovi (Smer-SD) výbor prerušil konanie, aby si dožiadal ďalšie informácie od rezortu práce, ministerstva vnútra a štátnej volebnej komisie.

Richter mal počas volebnej kampane na ministerstve vytlačiť za verejné financie letáky Pomáhame ľuďom a propagovať svoju osobu. Podnet podal vtedajší poslanec Jozef Mihál.

Richter dodal podľa Rašiho okrem svojho odôvodnenia aj vyjadrenie odboru volieb, referenda a politických strán rezortu vnútra, ktoré konštatuje, že letáky nevykazovali znaky volebnej kampane.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.