Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2020, 14:02

Žiadne lanovky, či nové zjazdovky. Masívna výstavba na Štrbskom Plese nehrozí, uistil Budaj

Šéf envirorezortu Ján Budaj je presvedčený, že v lokalite nevznikne nič, čo by narušilo panorámu a prostredie Štrbského Plesa.

Žiadne lanovky, či nové zjazdovky. Masívna výstavba na Štrbskom Plese nehrozí, uistil Budaj
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

V lokalite Štrbského Plesa nedôjde k zásahom, ktoré by sa dotkli prírodného bohatstva a jedinečnosti Vysokých Tatier.

Vyhlásil to minister životného prostredia Ján Budaj, ktorý v tejto súvislosti veľmi pozitívne vníma aj súlad so starostom Štrby Michalom Sýkorom.

"Máme spoločný záujem chrániť Štrbské Pleso ako skvost Tatier i celého Slovenska," uviedol Budaj.

Po vysvetleniach starostu Štrby v súvislosti s návrhom zmeny územného plánu obce je presvedčený, že v lokalite nevznikne nič, čo by narušilo panorámu a prostredie Štrbského Plesa.

Nehrozí výstavba komerčných objektov

"Žiadne lanovky, či nové zjazdovky. Aj myšlienka parkoviska, ktoré by sa malo dotýkať priamo oblasti vzácnych mokradí, bolo zrejme nedorozumením. Nehrozia žiadne výstavby komerčných objektov, v pláne obce sú menšie, prospešné verejné stavby ako toalety či vodojem,“ uviedol po stretnutí so Sýkorom a vysvetleniach šéf envirorezortu.

"Samozrejme, pán starosta eviduje developerské návrhy, no je pripravený chrániť hodnoty Tatier, nie záujmy investorov,“ dodal Budaj. Vývoj bude naďalej sledovať.

Obyvatelia spísali petíciu

V súvislosti s návrhom zmeny územného plánu Štrby vo vzťahu k Štrbskému Plesu upozornili miestni obyvatelia a aktivisti na riziko developerských zásahov, ktoré by poškodili vzácnu prírodnú oblasť. Obyvatelia spísali i petíciu.

Obávajú sa, že výstavba v intraviláne obce zmení krajinný ráz a obmedzí panoramatické výhľady na dominantné tatranské končiare.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.