Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2020, 11:20 Aktualizované dňa 19.05.2020 o 12:07

Bude sa dať ísť do Rakúska nakupovať? Môžu od vás pýtať test, upozornil Korčok

Rakúsko aj Česko úplne otvárajú hranice 15. júna, teraz je otázne, či tak urobí aj Slovensko.

Bude sa dať ísť do Rakúska nakupovať? Môžu od vás pýtať test, upozornil Korčok
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Minister zahraničia Ivan Korčok na brífingu povedal, že Slovensko bude s Rakúskoma Českom intenzívnejšie spolupracovať o situácii na hraniciciach.

Rakúsko aj Česko úplne otvárajú hranice 15. júna, teraz je otázne, či tak urobí aj Slovensko.

"K týmto termínom si musíme vyhodnotiť, či umožníme rakúskym a českým občanom cestovať a za akých podmienok na Slovensko," hovorí Korčok.

Od štvrtka však už bude možné ísť do Rakúska na nákupy alebo výlet. Na hraniciach však môžu Rakúšania od vás pýtať test v rámci námatkových kontrol. V takom prípade by vás otočili späť.

"Od štvrtka môžu Slováci vycestovať do Rakúska, lebo oni to umožnili. My zabezpečujeme, aby ste sa vrátili na Slovensko do 24 hodín bez testov a karantény. Rakúšania však môžu pýtať test na koronavírus," hovorí Korčok o tom, či môžu ísť Slováci nakupovať do Rakúska prípadne na výlet.

Upozornil pritom na súvislosť, ktorú sprevádza otváranie hraníc susedných štátov SR s ďalšími krajinami, vrátane uvoľnenia režimu na medzinárodných letiskách.

"Uvoľnenie režimu a tranzit sa potom bude týkať oveľa väčšieho územia,“ ozrejmil. Rakúskeho šéfa diplomacie sa v tejto súvislosti pýtal aj na režim viedenského letiska Schwechat. „Ubezpečil ma, že aj po uvoľnení budú na letisku vyčlenené veľké testovacie kapacity,“ dodal Korčok.

Zároveň avizoval, že k debate by sa malo pripojiť aj Maďarsko. Ďalšia videokonferencia o uvoľňovaní režimu na hraniciach aj so zastúpením maďarskej diplomacie by sa mala uskutočniť v piatok (22.5.), resp. najneskôr v priebehu budúceho týždňa.

Slovenským občanom odporúčal v súčasnosti, v stave turbulentne aktualizovaných informácií, sledovať všetky podrobnosti k téme na webe rezortu diplomacie.

Rakúsko v rámci otvárania hraničných priechodov zrušilo od nedele (17.5.) kontroly aj na hraniciach so Slovenskom, od Slovákov však môžu Rakúšania požadovať pri vstupe negatívny test na COVID-19.

Česká vláda avizovala, že voľnejší režim na svojich hraniciach a iba námatkové kontroly na hraniciach majú platiť od 26. mája, aj v tomto prípade bude potrebné mať pri sebe negatívny test na COVID-19. Obe krajiny už skôr označili polovicu júna ako termín úplného otvorenia svojich hraníc.

Kontroly na hraniciach SR naďalej trvajú, Slovensko v rámci ďalšej fázy uvoľňovania umožní od štvrtka 21. mája obyvateľom SR s trvalým alebo prechodným pobytom vycestovať na 24 hodín do ôsmich európskych krajín (ČR, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Chorvátsko, Nemecko a Švajčiarsko) bez nutnosti preukazovať sa pri návrate negatívnym testom na COVID-19, či absolvovať povinnú karanténu.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.