Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2020, 00:00

Vysielanie zamestnancov po novom

Prichádza veľká zmena vo vysielaní pracovníkov. Prinesie ju novela Zákonníka práce účinná od 30. júla tohto roka.

Vysielanie zamestnancov po novom
Zdroj: Dreamstime

Už dávnejšie je v platnosti smernica Európskej únie, ktorá na úrovni európskej dvadsaťsedmičky upravuje vysielanie zamestnancov pri poskytovaní služieb. Novela je transpozíciou práve tejto už existujúcej smernice do nášho práva. Zabezpečuje tak harmonizáciu právnych poriadkov naprieč jednotným blokom.

Novinka sa týka všetkých zamestnávateľov, ktorí vysielajú zamestnancov vykonávať prácu do zahraničia v rámci Európskej únie pri poskytovaní služieb. Najväčšou zmenou je, že vyslaní pracovníci budú mať po novom rovnaké podmienky ako domáci zamestnanci. Napríklad Slovák zarábajúci minimálnu mzdu, ktorého firma vyšle do Francúzska, bude mať nárok najmenej na odmenu vo výške minimálnej mzdy platnej vo Francúzsku. Prehľad témy pripravili právnici z bratislavskej pobočky advokátskej kancelárie Havel & Partners.


1. Zmena spôsobu odmeňovania
Zamestnávateľ bude po novom musieť zabezpečiť rovnaké podmienky odmeňovania pre vyslaných zamestnancov zo Slovenska. Tí tak budú mať rovnaké pracovnoprávne a mzdové podmienky ako domáci zamestnanci v krajine, v ktorej bude slovenský pracovn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.