Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2020, 16:54 Aktualizované dňa 18.05.2020 o 17:24

Vyrazné uvoľnenie opatrení na hraniciach. Slováci budú môcť ísť do ôsmich krajín na 24 hodín

Ak sa človek vráti do 24 hodín, nebude mať povinnosť preukázať sa negatívnym testom a ani nebude musieť ísť do štátnej karantény.

Vo štvrtok 21. mája začne platiť opatrenie týkajúce sa krátkodobého pobytu v zahraničí.

Ak sa človek vráti do 24 hodín, nebude mať povinnosť preukázať sa negatívnym testom a ani nebude musieť ísť do štátnej karantény.

​"V prípade návštevy ôsmich krajín - ČR, Rakúska, Maďarska, Poľska, Chorvátska, Slovinska Nemecka, Švajčiarska s návratom do 24 hodín nebude musieť občan s trvalým alebo prechodným pobytom v SR mať povinnosť negatívneho testu ani štátnej karantény," povedal premiér Igor Matovič.

Opatrenie by podľa neho malo vyjsť v ústrety možnosti uskutočniť napríklad obchodné rokovania.

Premiér spresnil, že kontrolu zabezpečia prostredníctvom formulára, v ktorom policajti pri prechode hraníc zaznačia čas odchodu mimo Slovensko a skontrolujú čas príchodu.

Cestovateľ nájde príslušný formulár na stránke Ministerstva vnútra a Policajného zboru.

"Na výstup bude možné použiť len niektoré hraničné priechody, kde cestovateľovi zaznačia čas prechodu hraníc, pri návrate bude možné využiť akýkoľvek hraničný priechod, kde je to v súčasnosti možné," dodal premiér.

Či sa ďalšie uvoľňovanie bude týkať aj možnosti cestovať napríklad k moru do Chorvátska, je otázkou vývoja situácie i nastavenia podmienok, ktoré vplývajú na riziko opätovného rozšírenia infekcie na Slovensku.

"Ak napríklad umožnia v Chorvátsku dovolenkovať aj ľuďom z krajín s vysokou mierou nákazy, asi by sme sa tejto možnosti vyvarovali a radšej by sme motivovali prežiť dovolenku doma," naznačil šéf kabinetu.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.