Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2020, 12:44 Aktualizované dňa 18.05.2020 o 16:27

Pellegrini odmieta, aby sa Smer spriahal s extrémistami. Žiga hovorí o odchode poslancov zo strany

Založenie platformy poslancov Smer s kotlebovcami vníma expremiér ako ich individuálne rozhodnutie, ku ktorému by strana mala zaujať jasný postoj.

Pellegrini odmieta, aby sa Smer spriahal s extrémistami. Žiga hovorí o odchode poslancov zo strany
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vznik platformy hodnotovej politiky dvoch poslancov Smeru-SD v spolupráci s poslancami ĽSNS je v rozpore s hodnotovým ukotvením strany Smer-SD.

"Pozícia a hodnotové otázky strany Smer-SD sú známe a jednoznačné. Pokiaľ ho poslanci nezdieľajú, mali by znášať zodpovednosť, pričom jednou z možností je aj odchod," uviedol podpredseda Smeru-SD Peter Žiga s tým, že obaja by mali svoj krok jasne vysvetliť.

Akúkoľvek spoluprácu s extrémistickou ĽSNS označil za chybný krok aj podpredseda Národnej rady (NR) SR a Smeru-SD Peter Pellegrini. Verí, že jeho stranícki kolegovia si uvedomia chybu a nebudú v diskusii pokračovať.

Založenie platformy poslancov Smeru-SD s kotlebovcami vníma Pellegrini ako ich individuálne rozhodnutie, ku ktorému by Smer-SD mal zaujať jasný postoj. "Môžeme diskutovať o hodnotách, ale je neprípustné viesť takúto debatu s extrémistickou stranou. Sociálna demokracia na Slovensku sa nesmie spriahať s extrémistami, ktorí dodnes spochybňujú napríklad SNP," podotkol.

Podpredseda Smeru-SD Richard Raši skonštatoval, že poslanci Smeru-SD Ján Podmanický a Marián Kéry ostatných členov o svojej iniciatívne neinformovali.

"Keď som videl ich tlačovku, zostal som prekvapený. Aj keď nešlo priamo o kotlebovcov, ale o poslancov, ktorí kandidovali za KDŽP, mali si to s vedením strany vopred vydiskutovať," tvrdí. Podotkol, že namiesto diskusie o obsahu ich gesto prinieslo opačný efekt, teda komentáre, že Smer-SD sa spája s fašistami. Zdôraznil, že nejde o iniciatívu strany.

Poslankyňa Denisa Saková (Smer-SD) to vidí podobne a rovnako poukázala na hodnoty strany. "Pokiaľ tvrdíme, že s ĽSNS sme nespolupracovali a nikdy spolupracovať nebudeme, tak nemôžem podporovať ani tieto aktivity našich členov. Za svoje kroky si je každý zodpovedný sám a sám si musí každý vyvodiť svoju politickú zodpovednosť," uviedla.

Poslanec Ľubomír Petrák (Smer-SD) označil krok svojich spolustraníkov za chybu a politický amaterizmus. Skonštatoval, že ak chceli zabezpečiť platformu hodnotovej spolupráce, mali do nej zapojiť všetkých kresťansky zmýšľajúcich poslancov. Poznamenal, že ide o ich individuálny názor, pričom majú právo svoje názory hájiť.

"Ak chcú využívať toto právo, tak by mali zvážiť, či sú schopní a v akom zložení sú schopní presadzovať tieto hodnoty. Zloženie musí byť potom aj za účasti poslancov z vládnej koalície, inak nepresadia nič," podotkol Petrák.

ĽSNS odmieta tvrdenia o spájaní sa so Smerom-SD. Hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica skonštatoval, že minulotýždňová tlačová konferencia za účasti ich poslanca Tomáša Tarabu vyplynula z diskusie o správe ombudsmanky. Podľa jeho slov sa ukázalo, že naprieč politickým spektrom sú poslanci, ktorí majú blízko k hodnotovej politike odmietajúcej "nebezpečný liberalizmus a kultúru smrti". Vzhľadom na to strana skonštatovala, že konzervatívni poslanci by mohli v tomto volebnom období dokázať veľké veci. "Základom je však vzájomný dialóg," zdôraznil Ďurica.

Poslanci Podmanický a Kéry spolu s poslancom Tomášom Tarabom (ĽSNS) oznámili minulý týždeň zámer založiť takzvanú platformu hodnotovej politiky, ktorá by združovala konzervatívnych poslancov. Slúžiť by mala na to, aby sa poslanci s rovnakým názorom vedeli stretávať a pripravovať spoločný postup v hodnotových témach. Pozvali do nej aj koaličných poslancov, hnutie OĽaNO deklarovalo, že sa k iniciatíve nepridá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.